Телевизорът спъва еволюцията на човечеството

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Учените твърдят, че телевизорът спъва еволюцията на човечеството. Средностатистическият жител на Земята прекарва пред телевизора около един месец годишно, което според изследователите е безполезно загубено време.

Специалистите са убедени, за това време хората могат да постигнат невиждани висоти в науката, медицината и техниката.

Учените отбелязват, че времето, отделено за гледане на телевизия, фактически не се изразходва нито за общественополезни дела, нито за дейност, която би била развиваща за конкретния индивид – физическа или умствена активност, строеж на кариера, общуване с близките и т.н.

През 1970 г. учените започнали да провеждат експерименти по изучаване на работата на мозъка по време на гледане на телевизия, като следели с електроенцефалограф активността на вълните на главния мозък. Опитите показали, че стига телеманът да си включи телевизора, и бета-вълните на мозъка, характерни за състоянието на активност и бодърстване, се заменят от алфа-вълни, които обикновено преобладават при заспиване или в състояние на спокойно бодърстване.

Всичко това било съпровождано с разфокусиране на вниманието, притъпяване на възприятието за ставащото, снижаване на познавателните способности, както и с изключване на зрението и слуха.

В хода на изследването от отговорите на тв зрителите се изяснило, че тези, които гледали „вълшебната кутия“, се чувствали отпуснато и пасивно, което се съгласувало с данните, получени при енцефалограмата. Наблюдавало се също така отслабване на менталната стимулация. Интересно, че когато телевизорът се изключел, чувството за релаксация изчезвало, а усещането за пасивност – не.

Внезапният или неизвестен по-рано дразнител – слухов или визуален – непроизволно приковава вниманието на човека – така е устроен мозъкът. Изхождайки от това, че тв предаванията и различните филми обикновено представляват редица мигащи изображения и рязко сменящи се звуци, телевизорът не е нищо друго освен поглъщач на вниманието, в замяна на което хората обикновено не получават нищо.

А ето какво мислят учените за интернет, който предлага приблизително същото мигане на картини и изобилие на информация. За разлика от телевизията потребителят на компютър може да общува с други хора и да настройва текстови, видео- или аудиоматериал спрямо своите предпочитания. Изследователите отбелязват, че компютърът, за разлика от телевизора, е многофункционален. Но тъй като сред тези функции се вписва и телевизорът, се получава, че всичко казано може да се отнесе и към компютъра.

Ланг и Шиам Сундър от Пенсилванския университет, изследвайки проблема за влиянието на интернет върху човека, стигнали до извода, че от изобилието достъпна информация полза няма. В хода на изследване участниците в експеримента отбелязали, че колкото повече различни линкове виждат на сайта, толкова повече изпитват чувство за контрол на потока информация и усещане за широта на избора.

В много отношения обаче това усещане се явява лъжливо, тъй като на определен етап от изобилието информация хората просто се уморяват и техният мозък вече не може да избира и да оценява критично прочетеното или видяното.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори