Учени от Испания създадоха генетично модифицирано агне
Учени от Националния институт за научни изследвания и технологии в областта на селското стопанство и храните са създали първото в Испания генетично модифицирано агне, съобщиха от Върховния съвет за научни изследвания на Кралството.
Технологията CRISPR генерира промени в ембриони на крави и овце, създадени изцяло „ин витро“, за да проучи как работят гените в различни биологични процеси.
Изследването на оплождането се нуждае от гамети от генетично модифицирани животни.
Преди пет месеца са били извършени два трансфера на генетично модифицирани ембриони. Едната от двете бременности е завършли с раждането на Теодоро.
То „ще послужи за изучаване на репродуктивните нарушения при селскостопанските животни и ще се превърне в модел за разбиране на процеса на оплождане при човешкия вид“, допълват учените.
Както уточнява един от изследователите – Пабло Бермехо-Алварес, „генетично модифицираните животински модели са необходими за разширяване на познанията за всякакви биологични процеси“.
Според специалистите, тези животни съдържат генетични модификации, „които елиминират или променят определен ген и по този начин позволяват на учените недвусмислено да узнаят неговата функция в даден биологичен процес, пише Euro Weekly.