Уникалният човек във вечния омагьосан ден
Британски неврофизиолози разкриха уникален случай на загуба на памет – след зъболечение човек загубил способност да формира нови спомени и вече 10 години се намира в състояние, напомнящо сценария на филма „Омагьосан ден“. Той живее в последния ден на загубата на памет и забравя текущите събития след 90 минути.
„Не мисля, че е виновен лекарят или инфекция в зъбните канали – подобно заявление би било некоректно и паникьорско, тъй като все още нямаме достатъчно свидетелства за това. Смятам, че причината се крие в нещо друго, но така или иначе следва да изучим всички обстоятелства от инцидента и да не ги игнорираме“, казва Гералд Бърджес (Gerald Burgess) от университета на Лестър (Великобритания).
Бърджес и колегите му подчертават, че публикацията на тяхната статия в сп. Neurocase: The Neural Basis of Cognition се явява своеобразен жест на безсилие и недоумение – подобни случаи в медицинската практика още не е имало и засега невробиолозите не знаят как изобщо може да възникне подобен синдром и защо паметта на човека зацикля в омагьосан кръг.
Преди около десет години 38-годишният британецът, нестрадащ от сериозни проблеми със здравето, посетил стоматологична клиника, където му направили анестезия и отстранили зъбен нерв.
След тази процедура той придобил загадъчна и уникална форма на амнезия – загубил способност да формира дългосрочна памет. Поради това британецът вече десет години не може да запомня нови неща за повече от 90 минути и всяка сутрин се събужда с мисълта, че настъпва денят, в който е ходил на зъболекар.
Другите качества на психиката и паметта му не се променили – той помни своето име, старите спомени, умее да говори и да се грижи за себе си, но му се налага да записва новите неща в електронен органайзър, за да не ги забрави. Като цяло животът му напомня това, което се случило с главния герой и околните във филма „Омагьосан ден“.
Главен проблем за учените се явява това, че те не успели да открият никакви видими следи от увреждане на хипокампа – центъра на паметта в нашия мозък – и в другите структури, свързани с дългосрочната памет. С други думи, британските неврофизиолози засега не знаят как е възникнала тази форма на амнезия и как може да се борят с нея.
Възможна причина за развитието на синдром на омагьосания ден може да са нарушения и струпване на молекули на белтъци, помагащи на невроните в хипокампа да закрепват нови спомени и да ги превеждат от краткосрочната в дългосрочната памет. В полза на това говори фактът, че цикълът на техния синтез отнема 90 минути, за които пациентът им започва да забравя миналите събития.
За проверка на тази теория са необходими опити, експерименти с участието на други хора със сходни проблеми. Поради тази причина те се обръщат за помощ към обществеността и молят всички хора, страдащи от подобни разстройства, да се свържат с тях и да вземат участие в изследването.