Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната не е в природата на Homo sapiens

1 април 2016 г. в 00:01
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Изследване на останки от хора, принадлежали към културата Дзьомон (праисторическа Япония) накарало антрополозите да се усъмнят, че войната се явява задължителна за човешкото общество. Статията на учените е публикувана в сп. Biological Letters.

Културата Дзьомон е характерна за ловците-събирачи, населяващи островите на Япония в периода между 14 000 и 300 г. пр.н.е.

Археологът Хисаши Накао (Hisashi Nakao) и колегите му разгледали множество скелети от този период, открити из цялата страна, и почти не установили признаци на смъртоносни рани. Броят на загиналите от такива рани се колебае между 1,82–3,5 процента.

След това учените се опитали да открият „горещите точки“ на Дзьомон – купчини от скелети със следи от насилствена смърт. Но такива концентрирани точки не били намерени, тоест войни в Япония по онова време практически не е имало.

Според учените получените от тях данни свидетелстват, че войнственото поведени не се явява задължително за човека. Причините за войните не са в природата на Homo sapiens, а в екстремните условия – оскъдни ресурси, промяна на климата, ръст на населението.

Други археологически находки сочат силни колебания в броя на случаите на насилствена смърт в различните култури.

Например сред останките от 30 археологически комплекса на Британска Колумбия (III хилядолетие пр.н.е.) броят на убитите стига до 23%, сред жителите на Франция и Дания от епохата на неолита – до 12%. Каменният век в Южна Калифорния се отличава само с 6% загинали от насилствена смърт.

Категории на статията:
Антропология