Йогата възстановява силите след победа над рак на гърдата

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Заниманията с йога снемат умората и намаляват нивото на възпалението в организма на жените, преживели рак на гърдата, установиха учени от САЩ, чийто труд е публикуван в Journal of Clinical Oncology.

САЩ са изследвали състоянието на жени, които се занимавали с йога минимум три месеца по два пъти седмично, и ги сравнили с преживели рак пациентки, които не практикували йога.

В резултат посещаващите занимания жени се чувствали с 57% по-малко уморени, а нивото на възпаления в организма им било с 20% по-ниско. В изследването взели участие само пациентки, които по-рано не са практикували йога.

Както става ясно от съобщението на университета на Охайо, изследването било проведено сред 200 жени на възраст от 27 до 76 години. Това е първият труд, засягащ не само самочувствието на онкологични пациентки след йога, но и фиксиращ биологичните показатели.

Хроничният възпалителен процес съпътства редица заболявания, включително коронарна болест на сърцето, диабет втори тип, артрити, болест на Алцхаймер, отбелязват учените. На всички участнички бил направен кръвен анализ, за да се определят текущите показатели на маркерите на възпалението в организма. Жените, при които последният курс на химиотерапия или хурургично лечение са били преди два-три месеца, отговаряли на въпроси за самочувствие, хранене, депресии, качество на съня и физическа активност.

Три месеца по-късно нивото на умора в групите по йога намаляло с 41%, а три месеца след приключване на занятията по йога показателите били дори по-добри – жените се чувствали с 57% по-бодри, а маркерите за възпаления в кръвта намалели с 13-20% в сравнение с контролната група. Участничките в изследването дори се похвалили, че се е подобрило качеството на съня им.

„Йогата се състои от много части – медитация, дишане, разтягане и укрепване. Ние смятаме, че дишането и медитацията са особено важни за позитивните изменения, които виждаме“, казва професорът по психиатрия и психология в университета на Охайо Джанис Келколт-Глейзър.

„Смятаме, че нашите резултати може да са справедливи и за други групи хора, изпитващи чувство на умора или страдащи от хронично възпаление“, добавя тя, цитирана от РИА Новости.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори