Защо в градовете е по-горещо от околностите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

В градовете е по-горещо, отколкото извън техните предели. Но защо? Причината е в така наречения градски топлинен остров. Благодарение на това температурата в градове с жители над един милион души може да бъде с 1-3°C по-висока през деня и с цели 12°C вечер.

Градовете могат да изменят температурите на хиляди километри около себе си. Има няколко причини в градовете да е по-горещо. Хората, сградите и колите отделят топлина. Работещият климатик например може да повдигне температурата с повече от 1°C според данни на университета в Аризона.

Зданията и съоръженията акумулират повече топлина през деня от растенията. Нощно време те излъчват тази топлина. Градовете също така по-малко отразяват слънчевата светлина, което усилва поглъщането.

Но повечето изследователи са единодушни, че главен принос внася липсата на растения, които да снижават температурата от изпарения. Със заменянето на растенията с железобетон и тухли, температурата расте.

По данни на Университета по информатика и технологии в Нанкин (Китай) голямо значение имат и местните климатични условия. След като анализирали спътникови данни на НАСА в 65 града на САЩ, те забелязали някои тенденции.

В полунощ големите градове обикновено са много по-горещи от селските местности. Но по средата на деня големият ефект на „топлинния остров“ изпитват градове с голяма влажност.

На източното крайбрежие на САЩ „конвекцията по-неефективно разсейва топлината от земята в градовете, отколкото в селата“. Такива градове обикновено са с 3°C по-топли от близките села.

Гъстата растителност в селските местности е по-благоприятна в аеродинамичен план, което увеличава ефективността на конвекцията. В сушави региони, например в Лас Вегас, се наблюдава обратният ефект – земята в града е с 20% по-ефективна за конвекцията, отколкото в провинцията.

Но нощем климатът няма значение, тъй като натрупаната през деня топлина попада в капана на близкия слой атмосфера. Той може да се движи само хоризонтално.

Има ли решение на този проблем? От намаляването на работата на климатиците и друга техника няма да има голям ефект, тъй като антропогенната топлина не е най-главният фактор. Голяма ефективност играе конвекцията. Специалистите смятат, че е необходимо да се засили отражателната способност на сградите, например с плоски покриви в бял цвят.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори