Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зелен лъч над Мауна Кеа

16 април 2016 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Професорът по астрономия Джими Уестлейк на 7 април е заснел зелен лъч над върха на вулкана Мауна Кеа на Хаваите. По думите му няколко студенти също са станали свидетели на появата на изумруден отпечатък на небето.

Зеленият лъч е рядко оптично явление, което може да се наблюдава само няколко секунди при ясно небе и прозрачна атмосфера в момента на изчезването на слънчевия диск зад хоризонта или при появата му над него. Причината е разлагането на слънчевата светлина при преминаването през атмосферния слой.

Когато слънчевите лъчи се пречупват в атмосферата, протича тяхното разлагане, а силата на пречупване зависи от дължината на вълната на лъча. Разлагането в спектъра най-силно се проявява именно при залеза на Слънцето – когато над хоризонта може да се види само горната му част, която включително поради налагането на цветните лъчи един върху друг изглежда синьо-зелена (при това долната е оранжево-червена).

Последният слънчев лъч се разлага и образува няколко лъча – макар че последният би трябвало да се вижда като виолетов, той се разсейва в атмосферата, затова виждаме последния лъч зелен.

За неговото наблюдение е желателен открит хоризонт (в планини, степи или на морето), липса на облаци по време на залеза и чист въздух.

 

Категории на статията:
Свят