Женският стрес не е секси

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Представите за красота безспорно зависят от личната психология и културния контекст, но ако става дума за романтични отношения, към личната психология и културния контекст се добавят и чисто биологични съображения.

Независимо дали ви харесва, или не, всякаква „романтика” е произлязла от древния като живота на Земята стремеж да се остави потомство. Затова неизбежно оценяваме потенциалния полов партньор и по това какъв родител може да бъде той на нашите деца.

Такава оценка често се свежда до здравето – ясно е, че здравото животно или човек няма да предадат на потомството болести и ще могат пълноценно да се грижат за децата си.

Така де, излиза, че мъжете точно затова предпочитат да си имат работа с по-млади жени. По същата причина и мъжете, и жените игнорират тези, които изглеждат болни. Тоест привлекателността на човека като полов партньор много зависи от здравословното му състояние.

И все пак в това как мъжете оценяват женската привлекателност били открити някои изненади. Изследователи от университета в Турку (Финландия) са направили следния експеримент: те направили снимки на няколко десетки жени по време на овулация, тоест когато тяхната привлекателност трябвало да бъде най-силна. На жените била поставена ваксина срещу хепатит В, за да стимулира имунен отговор. След това учените предоставили чара на жените за оценка от мъже.

Мисълта на изследователите е разбираема – колкото по-активна е имунната система на жените, толкова по-добре представителката на нежния пол е защитена от болести и следователно от нея ще се получи добра майка. Но мъжете този път не оправдали очакванията на учените – в статия, публикувана в Biology Letters, Маркус Рантала и колегите му пишат, че силата на имунния отговор изобщо не корелира с привлекателността на женското лице. Било установено обаче друго: женската привлекателност (от гледна точка на мъжете) зависела от нивото на стресовия хормон кортизол – колкото повече бил той, толкова по-непривлекателна била жената.

Най-много проблеми с привлекателността имали прекалено пълните и прекалено слабите жени. Общо взето всичко е ясно – и стресът, и неуредиците с метаболизма влияят на репродуктивните възможности и в мъжкия мозък очевидно има система, която открива такива опасни физиологични фактори. Но защо мъжете не обръщат внимание на имунния статус на потенциалната партньорка?

Причината според финландските учени се крие в различните размножителни стратегии при жените и мъжете. На мъжете (както впрочем и на всеки самец) размножаването им излиза много „по-евтино”, отколкото на жените, и целта на всеки самец се състои в това да остави максимален брой потомци. (При съвременните мъже това не е така изразено, но от еволюционните корени трудно може да се избяга.) Жената много повече влага в потомството – тя минимум трябва да износи и да откърми детето. Затова й се налага да бъде по-внимателна в избора на партньор. Впрочем авторите не изключват, че не са отчитали някои параметри от имунната система на жената, които мъжете все пак вземат под внимание.

Така или иначе, ако на жената не й достига мъжко внимание, вероятно трябва да направи нещо със собствения си стрес – и това не е просто препоръка, която може да се прочете във всяко списание, а напълно обосновано научно мнение, подкрепено със статия в уважавано научноизследователско списание.

Източник: LiveScience

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Синя луна

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори