30 юни – с една секунда по-дълъг

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Денят 30 юни 2015 година ще продължи не 86 400 секунди, а с една допълнителна секунда. Това се дължи на факта, че тази година отново се явява необходимост от синхронизиране на световното координирано време (UTC) и универсалното време (UT1) поради забавянето на въртенето на Земята и натрупването на една „излишна“ секунда, съобщава сайтът на НАСА.

Световното координирано време, или UTC (Coordinated Universal Time) – е времеви стандарт, по който живее целият свят. Според тази скала продължителността на денонощието е 86 400 секунди. Но астрономите твърдят, че всъщност за последен път денонощието е продължавало толкова през 1820 г. Даниъл Макмилън, специалист от Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) съобщава: „Скоростта на въртене на Земята постепенно се забавя и именно поради това се натрупват излишни секунди.“

Сега едно денонощие на нашата планета продължава 86 400,002 секунди. Този факт намира отражение в универсалното време UT1.

UT1 е време, което се изчислява пропорционално на ъгъла на въртене на Земята спрямо квазарите – едни от най-ярките обекти във видимата Вселена. За да се синхронизират времето UT1 и времето UTC, постепенно натрупваната„излишна секунда се добавя към 30 юни или към 31 декември. За първи път това е станало на 30 юни 1972 година, когато 23:59:59 часът бил сменен от цифрите 23:59:60 и чак тогава започнал новият ден.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Животът

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори