Гласовото управление в колата разсейва шофьора
Според изследователи, дори ако водачът не се отвлича с дисплея на бордовия компютър и с натискането на копчета, неговото внимание така или иначе се разсейва при използването на системите за гласово управление.
Автомобилните средства за гласово управление и помагат да не откъсваме поглед от пътя, а ръцете – от волана и скоростния лост. С помощта на гласовите команди може да превключим радиостанцията, да променим режима на работа на климатика дори да изпратим текстово съобщение по клетъчната мрежа.
Уви, ново изследване говори, че системите за гласово управление могат да оказват на водача доста по-разсейващо въздействие, отколкото се смяташе.
Изследването е проведено от учените на Масачузетския технологичен институт (САЩ) и специалистите от Центъра за изучаване на общата безопасност на компанията Toyota.
Оказва се, че изпълняването на прости действия от рода на превключване на аудиофайлове и регулирането на температурата в салона с гласови команди наистина помагат на водача да се съсредоточи над управлението на колата. Но по-сложните операции (да речем настройване и запаметяване на нова радиостанция) изискват доста дълга последователност от гласови команди, което на практика не е особено удобно – в този случай се налага шофьорът постоянно да се разсейва с дисплея, за да се убеди, че компютърът правилно е разпознал командата. Освен това ръчно тези действия се изпълняват по-бързо.
Изследването показало, че използваните от автопроизводителите системи за гласово управление в една или друга степен не са безопасни. По същество такива системи скрито разсейват водача, създавайки лъжливо чувство за пълен контрол над обстановката на пътя.
Средствата за гласово управление позволяват частично да се компенсира цялата нарастваща сложност и разширяващата се функционалност на бордовия информационно-развлекателен комплекс. Но дори ако на водача не се налага да се разсейва с дисплея на компютъра и копчетата за натискане, неговото внимание така или иначе се отвлича поради изпълнението от мозъка на успоредна задача по формулиране и произнасяне на командата.
Впрочем специалистите признават, че въпросът доколко силно отвличащо въздействие имат гласовите устройства, изисква по-нататъшно изучаване. Например необходимо е да се изясни как протича адаптацията на човека към подобни системи според експлоатацията на транспортното средство – тъй като с течение на времето водачът започва да дава команди едва ли не машинално.
Разбирането на това как автомобилните системи влияят на водача, е необходимо и за координацията на работата на бордовите системи за автоматизация на движенията. Тъй като в критични ситуации разсеяният шофьор може да не е в състояние да поеме пълен контрол над транспортното средство.
Източник: Technology Review