Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намериха девет нови фрагмента от Свитъците от Мъртво море

16 март 2014 г. в 11:46
Последно: 16 март 2014 г. в 15:33

Нова находка – девет фрагмента от пергамент, всеки с размерите на монета – принадлежи към колекцията т.нар. Свитъци от Мъртво море (Кумрански ръкописи), ръкописен паметник на юдейската култура.

От 1947 година насам в 11 Кумрански пещери археолозите са откривали свитъци и до днес общият им брой е над 900.

Наскоро откритите фрагменти почти 60 години престояли незабелязани, преди учените отново да им обърнат внимание.

Артефактите били открити съвсем случайно, когато един от изследователите – Йонатан Адлер, разглеждал складови помещения на Управлението по древностите на Израел (Israel Antiquities Authority).

„Или никой не е разбирал, че това са фрагменти от Свитъците от Мъртво море, или никой не е знаел как да ги открие“, смята ръководителят на IAA Пнина Шор.

Седем от деветте открити наскоро тфилина с фрагменти от Свитъците от Мъртво море.
© Shai Halevi/Israel Antiquities Authority

Малките фрагменти били открити в кожени кутийки, известни в юдаизма като тфилин – атрибути за сутрешна молитва. След като ги открил, Адлер се отправил към болницата и помолил лекарите да проведат компютърна томография на кутийките, за да се установи какво има вътре.

Надеждите на учения се оправдали – там наистина имало фрагменти от пергамента, отнасящ се към Свитъците от Мъртво море. Изследователите се надяват, че по резултатите от анализа на свитъците ще успеят да възстановят историческата картина от периода на Втория храм, който продължил от 520 г. пр.н.е. до 70-те години от новата ера.

Така изглежда един от фрагментите от Свитъците от Мъртво море.
© Shai Halevi/Israel Antiquities Authority

Откритите свитъци още не са извадени от тфилина. Учените обясняват, че те са прекарали вътре повече от две хилядолетия и сега пред специалистите стои трудна задача – да извадят пергамента и да го разгърнат, без да увредят нито милиметър.

„Няма да бързаме с изпълнението на тази трудна работа. Първо ще се консултираме с всички наши експерти и ще проведем редица изследвания, тъй като имаме само един шанс“, казва Шор пред изданието Times of Israel.

Категории на статията:
Загадки