Акулата също е личност
Личността е понятие, обикновено прилагано при описание на човека.
Но нито за учените, нито за стопаните на домашни животни е тайна, че в животинския свят два представителя на един и същи биологичен вид могат значително да се отличават един от друг по характер.
Впрочем стремежът към индивидуалност не се смята за обща черта на всички живи същества и досега се смяташе, че акулите не могат да се похвалят с такава особеност.
Но ново изследване, проведено от специалистите от Морска биологична асоциация на Великобритания към Ексетърския университет и редица други британски научни организации показало, че сред печално известните подводни хищници също има отявлени „екстраверти“, които се наслаждават на общуването със себеподобни и укрепването на социалните връзки, и „интроверти“, намиращи хармония в уединението със себе си.
Учените, публикували своето изследване в сп. Behavioral Ecology and Sociobiology, наблюдавали поведението на младите дребнопетнисти котешки акули (Scyliorhinus canicula), принудени да сменят местожителството си.
Scyliorhinus canicula обитават всички територии на Северния Атлантик и Средиземноморието. Обединени в групи, тези акули почиват на морското дъно една върху друга или една до друга. Струва си да отбележим, че поради неголемия размер младите особи често влизат в ролята не на ловци, а на плячка, което ги кара да търсят различни начини за защита от хищници.
Учените поставили десет групи котешки акули в три различни резервоара и започнали да наблюдават ще доведе ли преместването до промяна в тяхното поведение. Както се оказало, акулите, които имали голяма мрежа „социални контакти“ по-рано, я построили и на новото място.
В резултат такива особи образували големи групи, докато техните посестрими, предпочитащи усамотението, продължавали да странят от тълпата и предпочитали да се намират там, където цветът на чакъла на дъното на резервоара съвпадал с цвета на тяхната кожа.
„Ние определяме личността като повтарящо се поведение в определено време и при определени обстоятелства. И е любопитно, че в еднакви ситуации различни особи могат да се държат различно. Нашето изследване е първото, показващо, че всяка акула притежава индивидуалност“, размишлява Дарън Крофт, един от авторите на изследването.
По думите му различията в поведението на дребнопетнистите котешки акули вероятно може да се обяснят с това, че за защита от хищници в процеса на еволюция тези морски обитатели са изработили няколко стратегии и всяка Scyliorhinus canicula сама избира какви от изпитаните методи са ѝ по душа.
Впрочем за да се разбере по-добре защо различни акули имат различен характер, ще са необходими допълнителни изследвания.