Живак води към гробницата на царя на Теотиуакан
В подземията на пирамидалния храм на Пернатия змей (Кетцалкоатъл) в Тиотиуакан е открит живак.
Този рядък метал, според мексикански археолози, сочи, че наблизо е погребан местният цар, когото отдавна и безуспешно търсят учените, съобщава сайтът Archaelogy News Network.
Серхио Гомес (Sergio Gomez) и колегите му открили живака в камерата на свещен тунел, затворен за външния свят от 1800 години. Живакът в древно Мексико е бил рядък и скъп метал. В малко количество той е откриван в градове на маите. Според Гомес течният метал може да е символизирал реките и езерата на подземния свят.
Гомес се надява, че в комплекса от три помещения, където открили живака, е разположена гробницата на царя. Археологът се надява да приключи разкопките в комплекса през октомври 2015 година.
Ако прогнозата на Гомес се оправдае, учените най-после ще могат да изяснят устройството на властта в Теотиуакан. Този огромен древен град е бил център на цивилизация, различна от тази на маите. За нея учените не знаят почти нищо – градът е бил изоставен от жителите през VII век, 800 години преди създаването на държавата на ацтеките.
Според Джордж Каугил (George Cowgill), американски специалист по Теотиуакан, наличието на живак повишава шансовете за откриване на гробницата.
„Но изходът още е неясен и все още сме в напрегнато нетърпение“, отбелязва ученият.
Мексиканският археолог Линда Мансаниля (Linda Manzanilla) смята, че в златния си век Теотиуакан не е бил управляван от монарх, а от съвет от четирима владетели (гробницата на един от тях може да открие Гомес).
Според Мансаниля хипотезата ѝ се доказва от това, че в града не са открити останки от дворец, а царе липсват на многобройни фрески.