Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изкуствена нервна клетка не отстъпва на истинските

26 юни 2015 г. в 11:36
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:25

Шведски учени създадоха изкуствена нервна клетка, която не отстъпва по функционалност на оригинала. Откритието ще помогне в лечението на неврологични заболявания.

Нервните клетки на човека са изолирани една от друга, те обменят информация чрез химични сигнали – невромедиатори. Попаднал в клетката, невромедиаторът се преобразува в електрически импулс, но в следващата клетка отново преминава като химичен.

Над създаването на изкуствена нервна клетка, способна да предава информация по същия начин, са работили специалистите от шведския Каролински институт. Резултатите от работата им са публикувани в изданието Biosensors & Bioelectronics.

Клетката е конструирана от проводящи електричество полимери. В процеса на тестовете станало ясно, че аналогът работи в пълно съответствие с оригинала. Сигналът се изпраща с помощта на електронен софтуер – клетката го разпознава, провежда го в себе си като електрически и след това го преобразува в химичен, изпращайки го в следващата клетка.

По същина изобретението се явява органичен биоелектронен компонент, който е способен да разпознава и предава химични сигнали по клетките на човека. Днес за възстановяването на връзката между нервните клетки се използва електростимулация.

В перспектива откритието може да внесе принос в лечението на редица неврологични заболявания. Сега изкуствената клетка има сравнително голям размер. За нуждите на медицината е необходимо тя да се превърне в малък имплант.

Категории на статията:
Невро(био)логия