Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Голяма крачка към присаждането на глава

19 януари 2016 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:27

Международен екип биолози под ръководството на Серджо Канаверо направиха голяма крачка към присаждането на глава на човек върху донорско тяло.

Те са успели да съединят успешно срязан гръбначен мозък на мишка и да проверят част от методиката върху маймуни, се казва в статия, приета за публикация в изданията Surgery и CNS Neuroscience & Therapeutics.

В края на февруари 2015 година италианският хирург Серджо Канаверо обяви започването на амбициозния проект HEAVEN/AHBR, в който планира да присади глава на доброволец върху донорско тяло с помощта на специална процедура, която той нарича „протокол GEMINI“.

На призива на Канаверо откликна руският инженер Валерий Спиридонов, прикован към инвалидната количка от дистрофия на мускулите. Руснакът страда от синдром на Вердниг-Хофман – тежко генетическо заболяване, което постепенно лишава човека от възможност да се движи.

Мненията на нервохирурзите за възможната операция се разделиха – някои не изключват такава възможност по принцип, но не са сигурни в успеха на операцията, други смятат трансплантацията на глава за авантюра, която неминуемо ще завърши с неуспех.

В понеделник, 18 януари, Канаверо и колегите му обявиха, че са успели да реализират ключовия етап от операцията – съединяването на мозъчния ствол и гръбначния мозък – в опити с мишки. За тази цел учените използвали специален свръхтънък нанонож от въглерод, органичното вещество полиетиленгликол, помагащо на нервните влакна да се „слепят“ помежду си, както и специална методика на стимулация на гръбначния мозък на мястото на разреза, необходима за появата на връзки между невроните.

По думите на учените около месец след увреждането на гръбначния мозък и неговото съединяване по методиката на Канаверо нервните влакна се сраснали и животните отново придобили подвижност на крайниците. Всички тези операции били осъществени на територията на Китай, където няма ограничения за подобни опити.

В допълнение към това учените успешно потвърдили методиката по съхранение на функцията на мозъка в рамките на опитите по пълно присаждане на мозък на маймуни. В този случай подвижността на крайниците не била върната, но животните останали живи и техният мозък не бил увреден необратимо при присаждането върху ново тяло.

Провеждането на подобни експерименти, както поясняват учените, е станало възможно в голяма степен благодарение на препарата перфторан, разработен в Института по биологична физика на Академията на науките на СССР като изкуствен заместител на кръвта. Това вещество снабдявало клетките на мозъка след отделянето му от тялото.

Освен тези опити учените също представили и редица „превантивни“ мерки – как може да се борим с болката, която възниква при трансплантация и която, както подчертава Канаверо, неговите критици дори и не подозирали. Изследователите представили и решение на редица въпроси от философски характер, възникващи при подобни операции.

Според авторите на публикацията първите опити на човешки тела вече са започнали в Китай и в скоро време спектърът на изследвания ще бъде разширен съществено. Първата трансплантация по думите на изследователите ще бъде проведена по график – през декември 2017 година.

Категории на статията:
Невро(био)логия