Живот не би могъл да оцелее на близките до нас подобни на Земята планети
Надеждите за намиране на живот на най-близката ни подобна на Земята планета са разбити, след като учените разкриха, че тя е бомбардирана със силна радиация.
Скалистата планета, която обикаля около нашата най-близка звезда, Проксима Кентавър, е била източник на значителен интерес за учените, които са смятали, че има подходящите условия да приюти живота.
В астрономически план планетата, известна като Proxima b, е точно в съседство с нашата слънчева система на разстояние, малко надвишаващо четири светлинни години или около 40 трилиона км.
Изследванията по-рано предполагаха, че Proxima b се намира в „обитаемата зона“ на звездата, която обикаля, където температурите са били достатъчно меки, за да може водата да остане течна.
Сега обаче учените са изправени пред необходимостта да отидат по-далеч в търсенето на живот отвъд нашата Слънчева система, след като стана ясно, че планетата е негостоприемна.
Нов анализ на слънчеви радио- изригвания на звезди около Проксима Кентавър, която е червено джудже, установи, че Проксима b лежи твърде близо до нея и впоследствие търпи силни бомбардировки от радиация.
Въпреки че е по-близо до Проксима Кентавър, отколкото Меркурий до Слънцето, учените смятат, че Проксима b е в обитаемата зона, където получава подобни количества топлина и светлина като Земята, тъй като червеното джудже е малко и има значително по-ниска температура.
Имаше надежди, когато Proxima b беше открита преди четири години, че планетата ще може да се наслаждава на климат, толкова доброкачествен, колкото този на Земята.
Д-р Андрю Зич, водещият автор на последното проучване, публикувано в Astrophysical Journal, заявява: „Това, което нашите изследвания показват е, че планетата е много уязвима на опасно йонизиращо лъчение, което може ефективно да я стерилизира.“
Този проблем не тормози живота на Земята по същия начин, тъй като горещите облаци от йонизирани частици, излъчвани от Слънцето, са твърде далеч и нашата планета е защитена от мощно планетарно магнитно поле.
Д-р Зич от университета Macquarie в Сидни, добавя: „Това вероятно са лоши новини на фона на космическото време. Изглежда, че най-често срещаните звезди в галактиката – червените джуджета – няма да бъдат чудесни места за намиране на живот, какъвто го познаваме.“
Втората най-близка екзопланета, която учените смятат, че може да приюти живота, е известна като Barnard’s Star b, тъй като обикаля около Barnard’s Star, на разстояние шест светлинни години.
Сега има повече от 4000 известни екзопланети, които се въртят около звезди извън нашата слънчева система.
Proxima b е на около 7.4 милиона км от своята звезда и отнема около 11 дни, за да завърши една обиколка около нея, в сравнение с 365 дни, необходими на Земята, за да обиколи Слънцето, което е на 148.8 милиона км.
Последните открития за Proxima b се основават на данни от наблюдения от космически и наземни телескопи, които улавят космическите условия в „невероятни подробности“.
Те показват, че планетите около червените джуджета като Проксима Кентавър вероятно ще бъдат обсипани със звездни изригвания и изхвърляне на плазма. Следователно орбиталните планети ще страдат от силна „атмосферна ерозия“, която ще ги изложи на много интензивно ултравиолетово лъчение.
Съавторът д-р Брус Джендре от Университета в Западна Австралия казва: „Разбирането на космическото време е от решаващо значение за разбирането как еволюира нашата собствена планета и биосфера, но също така и за това какво е бъдещето.“
Магнитни полета като земното никога не са били идентифицирани около която и да е екзопланета и намирането им може да се окаже сложно.
Д-р Зич казва: „Дори да имаше магнитни полета, предвид звездната близост на обитаеми зони на планети до звезди червени джуджета, това може да не е достатъчно, за да ги защити.“
Публикувано в The Telegraph.
Така и така си тук …
… искаме да те помолим за услуга. Ние сме малка независима редакция, което значи, че сами си решаваме какво да правим и за какво да пишем. Нямаме абсолютно никакви зависимости към рекламодатели, собствениците ни не са милионери, нямаме никакви взаимоотношения с политици или пък бизнесмени. Никой не редактира редактора. Никой не „насочва“ мнението ни. Затова ти можеш да ни подкрепиш. Ако ни четеш редовно и смяташ, че статиите, които качваме са полезни, интересни или забавни, може да натиснеш бутона по – долу и да дариш сума по свое усмотрение.