Регистрирано е бързо нарастване на връх Еверест
Връх Еверест преживява нещо като „скок на растеж“, казват експерти. Това се дължи на процеса на ерозия.
Хималаите са се образували преди около 50 милиона години, когато Индийският субконтинент се е сблъскал с Евразийската тектонична плоча.
Последните проучвания показват, че ръбовете на плочите са били много високи дори преди сблъсъка.
Еверест се смята за необичайно висока планина – той е с около 250 метра по-висок от другите върхове.
Учени от Калифорнийския университет установиха, че през последните 89 хиляди години той е нараснал с допълнителни 15-50 метра поради ерозията на реката.
В района на Еверест се е образувала необичайна речна система.
Преди около 89 хиляди години река Арун променя посоката си и става част от речната система Коси. Огромни обеми вода текат, пренасяйки повече утайки, разрушавайки още скална основа и удълбочавайки дъното на долината.
Намаляването на теглото на земната кора с премахването на скалите води до издигането на околната земя. Това явление е известно като изостатичен отскок.
Процесът продължава и днес. Екипът изчислява, че увеличава височината на Еверест с 0,16-0,53 мм на година – много бърза скорост, според геоложките стандарти.
Съседните върхове Лхотце и Макалу търпят подобно издигане.
Процесът на издигане на планините ще продължи, докато речната система отново достигне равновесно състояние.
Други явления като тектоничен стрес и загуба на планински ледници също оказват влияние върху височината на Еверест, съобщава Nature Geoscience.
Преди това учените използваха радар в земята, за да измерят точно височината на снега на Еверест. Изчислили са, че е 9,5 метра с грешка от 1,2 метра.