Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Маите са били самобитни

29 април 2013 г. в 00:11
Последно: 30 април 2013 г. в 00:47

Цивилизацията на олмеките не е била единствената, оказала влияние върху културата на маите, която може да е била абсолютно самобитна, смятат японски учени, изследвали древния град Сейбал.

Не е изминало много време, откакто американски учени са хвърлили светлина върху неизвестни страници от историята на доколумбова Америка. Те успели да докажат съществуването на държавност при сапотеките и ги признали за най-древната цивилизация в Мезоамерика – регион, който се простира от Мексико до Хондурас. Не си губили времето и японските им колеги, изучаващи града на маите Сейбал в Гватемала. Оказало се, че както и долината Оахака старинният мегаполис пази доста тайни от интерес за науката.

Първоначално японските изследователи дошли в Сейбал, надявайки се да разберат какво влияние върху маите са оказали олмеките – цивилизация, обитаваща крайбрежието на Мексиканския залив. Преди битуваше хипотезата, че цялата култура на маите – регионът, обхващащ мексиканския юг, а също северните области на Гватемала, Белиз и Хондурас, е била алохтонна*. Но сега станало ясно, че културата на маите може да претендира за определението самобитна.

Прието е да се смята, че до момента, когато цивилизацията на маите тъкмо започвала да се урежда, всичките й съседи отдавна се били сбогували с номадския начин на живот и успели да основат богати и самобитни култури. Всичко това се случило в периода от 1000 до 700 г. пр.н.е. Тъй като маите били последните сред заседналите цивилизации, учените предположили, че цялата им култура – архитектура, вяра и политическа структура – е заимствана от олмеките, които към момента на основаването на големите градове на маите била доста развита.

Но с времето се изяснило, че самата цивилизация на олмеките е доста условна и нееднородна. В един от големите й центрове – Сан Лоренсо – не е имало нито насипи, нито характерните за мезоамериканската култура пирамиди, докато в Ла Вента е имало доста монументални здания. Това, от една страна, окончателно потвърдило, че вместо отделна цивилизация са съществували няколко племенни групи със зачатъци на държави. А от друга, позволило на културата на маите да претендира за самобитност.

Японските учени се насочили към Сейбал, защото знаели, че последната експедиция, опитала се да докаже или опровергае хипотезата за олмекското влияние, е била там едва в средата на миналия век. Въоръжени с нова техника и лопати, изследователите се опитали да изяснят как се е развивала архитектурата на маите, като се започне от най-ранния период. Те решили да разберат какво се крие в основата на зданията в Сейбал. Скоро станало ясно, че първоначално не е имало и помен от пирамидите на маите.

Например през 1000 г. пр.н.е. на мястото на един от най-величествените им храмове се е намирала плоска платформа с височина около половин метър. При разкопките били открити общо 11 уникални архитектурни слоя. Това позволява да се предположи, че строителството на пирамиди е започнало около 700 г. пр.н.е. С радиовъглероден анализ се изяснило, че слоевете са разделени от промеждутъци от 70-200 години. Получава се, че процесът по формиране на архитектурния стил и ансамбъл в Сейбал е продължил три века, преди да е придобил сегашния си облик. По-нататък изследването показало, че други здания в града са преустройвани още по-често.

Д-р Такеши Иномата, професор от Аризонския университет и един от участниците в изследването, обяснява: „Споровете за самобитността на културата на маите се водят отдавна. Сега със сигурност можем да кажем, че или културата на маите е абсолютно самобитна и уникална, или е плод на междукултурен обмен. Но в никакъв случай не можем да говорим, че всичко създадено в нейните рамки е заимствано от олмеките. Това е голяма грешка.”

Механизмите на културния обмен в древна Мезоамерика до днес са слабо изучени, както и цивилизациите, обитаващи тези територии 2500 години преди пристигането на Колумб. Трудно е да си представим какво е представлявала културата на маите през 1000 г. пр.н.е., когато знаменитите пирамиди дори още не са били в плановете. Възможно е бъдещето да даде точен отговор на въпроса, доколко самобитна е била културата на маите и как са й повлияли нейните съседи.

––

*Алохтонен вид. Който живее в даден район, но не е произлязъл оттам – б.р.

Източник: Газета.ru

Категории на статията:
Загадки