Близо до Слънцето има необикновена система

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© Janella Williams/Penn State
Антония Михайлова

Нова система – третата по отдалеченост от нас, е открита на 6,5 светлинни години от Земята. И веднага възниква въпросът: как е възможно да не сме я видели досега, особено в XXI век, когато сме способни да открием планети около звезди на сто пъти по-големи разстояния?

Всичко си има просто обяснение. Системата WISE J104915.57-531906 (или просто WISE 1049-5319) в съзвездието Корабни платна съдържа не две звезди, а две кафяви джуджета – най-близките от откриваните някога. С други думи, двете тела не са достатъчно масивни, за да станат дори червени джуджета, затова в недрата им няма устойчиви термоядрени реакции. Поради това светимостта им е нищожна и е трудно да се откриват такива тела. В същото време те са десет пъти по-масивни от най-голямата планета в Слънчевата система – Юпитер.

Откритието е направено от астрофизика Кевин Лахман от Пенсилванския университет при съпоставянето на снимки от един и същи сектор на небето, направени през 1978–1999 и 2010 година по проекта Digitized Sky Survey от 2MASS (в инфрачервения диапазон) и въз основа на данни от спътника WISE.

Двете тела се въртят около общ център за 25 години и се смятат за много интересни за по-нататъшни изследвания. Всъщност това не само е най-близката от откритите системи, но е възможно в нея да има и екзопланети. Ако такива бъдат открити, астрономите ще имат уникалната възможност да изследват отблизо планети около кафяви джуджета.

Близките съседи на Слънчевата система – облакът на Оорт, системата Алфа Центавър, звездата на Барнард и двойката кафяви джуджета WISE 1049-5319.
© Janella Williams/Penn State

По-близо от тази система до нас е разположена само звездата на Барнард (на 6 светлинни години) и системата Алфа Центавър, където наскоро беше открита планета, сходна по размери със Земята. Интересното е, че астрономите вече са правили предположения за възможното присъствие на кафяво джудже в близките околности на Слънчевата система, което е трудно за откриване поради ниската светимост.

Източник: PennState

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Космос

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори