Пентагонът финансира експеримент по трансплантация на лице
Отбранителното министерство на САЩ заплаща лечението и отработва нови форми на възстановителна терапия на жена, на която е трансплантирано лице в замяна на обезобразеното ѝ от шимпанзе.
В Пентагона се надява да прилага получените данни за лечение на ранени войници, предава Associated Press.
Карла Наш от Бостън загубила носа, устните, клепачите и ръцете си след атака на домашното шимпанзе на свой приятел (маймуната била обезвредена и убита от полицията). Поради инфекция жената се лишила и от очите си.
Пентагонът заплатил пълна трансплантация на лице (от мъртъв донор), както и приключило неуспешно присаждане на ръце (организмът ги отхвърлил). Сега военните финансират и изучават поетапния отказ на Наш от имуносупресивни препарати.
На всеки шест седмици Наш преминава изследване в бостънската болница. Освен това лекарите от Пентагона сканират мозъка ѝ с магнитно-резонансна и компютърна томография, за да определят доколко добре мозъкът на Наш изпраща сигнали към новото ѝ лице. Също така лекарите изследват кръвоснабдяването на лицето, белезите около устата и работата на клепачите.
Но главният експеримент (в който се планира участието и на други пациенти) е свързан с отказа от имуносупресори. Обикновено пациентите с трансплантирани органи са принудени да приемат такива препарати цял живот, което повишава риска от рак и вирусни заболявания, а също така разрушава бъбреците.
Сега отхвърлянето на чуждите тъкани при Наш толкова се е снижило, че пациентката преминава от имуносупресори към фармацевтичната версия на белтъка интерлевкин-2, който обикновено се прилага в лечението на рак на кожата и бъбреците. Лекарите се надяват, че рекомбинантният белтък ще стимулира ръста на клетките, защитаващи трансплантата, и ще потиска отхвърлящите го клетки.
Ако отказът от имуносупресори не навреди на здравето на Наш, Пентагонът планира да започне програма по присаждане на лица във Въоръжените сили на САЩ. Травмите на лица и крайници са най-честите, които получават американските войници по време на бойни действия, обясняват представители на отбранителното ведомство.