Ето ги първите кандидат-колонизатори на Марс

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Четиримата доброволци, желаещи да се преселят завинаги на Марс.
© Tanya Lewis/Space.com
Антония Михайлова

Доброволците, преминали подбора за първи колонизатори на Марс, се събраха на 3 август 2013 г. на конференция във Вашингтон, за да разберат подробности за предстоящата мисия. Бъдещите пътешественици никога няма да се върнат на Земята.

През април т.г. ръководството на проекта Mars One обяви, че първите четирима доброволци ще пристигнат на Марс през 2023 г. след седеммесечно пътешествие. Групата от колонизаторите ще се състои от двама мъже и две жени от четири различни континента.

Според компанията изпращането на първия екипаж на Марс ще струва $6 млрд. и ще се финансира от „първото риалити от друга планета”.

Нови екипажи ще се присъединяват към колонията на всеки две години. Мисията, предвидена за десетилетия, ще се съпровожда от интерактивна транслация на всеки аспект от колонизирането. За участието в невъзвръщенското завладяване на Марс са пояли заявка над 78 000 доброволци.

Шефът на проекта Mars One – холандският предприемач Бас Лансдорп – планира постоянната база на Червената планета да бъде създадена към 2022 година, ако мисията успее да намери необходимите за това 6 милиарда долара.

Бас Лансдорп, ръководител на проекта Mars One, на пресконференцията във Вашингтон на 3 август 2013 г.
© Tanya Lewis/Space.com

„Никой от тази мисия никога няма да се върне на Земята – напомнил Лансдорп на пресконференцията в университета „Джордж Вашингтон”. – Звучи драматично, но не забравяйте, че в колонизаторската история на нашата планета хората са се прощавали със семействата си завинаги, за да отидат и да завладеят нови хоризонти. Усвояването на Марс ще стане логично продължение на тази традиция.”

Четирима избрани засега доброволци (трима мъже и една жена) отговорили на въпроси за решението си да тръгнат еднопосочно към Марс.

„Родили сме се с намерението да пътешестваме – казал Джоузеф Суини, един от доброволците, аспирант физик. – Дори ако рискът от провал е 99 процента, аз ще тръгна.”

© Mars One

Сред събралите се в събота във Вашингтон била и Кристина Рамбо, 38-годишна, от Ню Джърси, която преподава библиотекознание. Тя характеризирала предстоящото пътешествие като „нова епоха на големи открития”.

„Това е подобно на откриването на Америка от Колумб – казала тя. – Колонизирането на Марс е голямо и завладяващо постижение и аз бих искала да бъда част от него.”

Специалистите от космическите агенции, например НАСА, се отнасят скептично към намеренията на Лансдорп. Те напомнят, че засега техника за създаването на колония на Марс все още не съществува. Дори да се открият съответните суми, инженерите и експертите ще трябва дълго да разработват такава колония.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Коментари

  • Идиотщина. Луната е много по-важна и е подходяща за космическа база и трамплин към Марс и останалите планети поради ниската си гравитация, близостта със Земята и отсъствието на атмосфера.

    Питащият 25 август 2013 23:51 Отговор

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори