Гигантски изгубени градове са скрити в джунглите на Камбоджа (ВИДЕО)
Гигантски средновековни градове, които не са отбелязани в документите и историческите справки, са открити в Камбоджа.
Те се намират недалече от Ангкор Ват – гигантски индуистки храмов комплекс в северозападната част на страната. Учените са използвали съвременната лазерна технология LIDAR, като са сканирали местността с хеликоптер и са проектирали триизмерен модел на това, което може да е скрито под горския масив, за археологичен анализ.
Става дума за развалини на постройки, които са скрити под земята – очертанията на една от най-големите империи на XII век.„Археолозите откриха цели нови градове с развита система за водоснабдяване, която е била построена стотици години преди тази технология да стане известна в района. Ние не знаем кои са тези хора и кое е предизвикало техния разпад, но те явно се асоциират с останалия комплекс от храмове на Кхмерската империя“, се казва във видеорепортажа на археолозите, публикуван в The Guardian.
Австралийският археолог д-р Дамиан Евънс, на когото принадлежи откритието, е провел аналогично изследване още през 2012 година и тогава е открил постройки, съединяващи храмовите комплекси на Кхмерската империя. След това той е получил финансиране от Европейския изследователски съвет за продължаване на изследванията.
Изследователят ще публикува данните за своята находка в изданието „Археологическа наука“ в понеделник и ще представи доклад пред Кралското географско общество в Лондон. Градовете, чиято възраст е между 900 и 1400 години, са сравними с площта на столицата на Камбоджа – Пном Пен.
„Находката позволява да се строят напълно нови хипотези за „падането“ на Ангкор. Съществува предположение, че след нахлуването на тайците всички жители са бягали на юг. Но сега е очевидно, че на юг няма градове, в които хората биха могли да се укрият“, казва Евънс.
По думите му откритието може да хвърли предизвикателство на теорията как се е развивала Кхмерската империя, как е преживяла разцвет и упадък, каква роля в този процес са играли климатът и технологията за управлението на водните ресурси.
„Падането на Ангкор се явява едно от грандиозните събития в историята на Югоизточна Азия, но ние не разполагаме с точни данни за периода, в който се е случило това. С помощта на лазерен локатор можем да определим разкопките в столицата на Камбоджа, за да установим кога кралете на Ангкор са се движили на юг и да уточним данните за залеза на тази цивилизация“, отбелязва д-р Мартин Полкингхорн (Martin Polkinghorne) от Катедрата по археология на университета Флиндърс в Аделаида.
- Нови открития в Ангкор Ват
- Най-прочутите, но изоставени градове
- Цивилизация, погълната от джунглата: зловещата история на остров Рос
Експертите в областта на археологията са единодушни, че находката на Евънс е една от най-значимите за последните години.
В камбоджанската област Ангкор, която е била център на Кхмерската империя, са се съхранили останките на многобройни храмове, включително Ангкор Ват, включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО.