Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Говорещо Барби – нова стъпка в глобалния шпионаж?

22 юни 2015 г. в 13:57
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:25

В САЩ бързо набират популярност електронните стоки, които могат да възприемат речта на своите притежатели. Сред безобидните неща, в които са използвани последни постижения на високите технологии, могат да се окажат инструменти за глобален шпионаж, съобщава RT, като цитира изданието Business Insider.

Става дума например за детски играчки и роботи помощници. Придобивайки подобни „чудеса на хората“, хората, без да подозират нищо, могат да се озоват „под капак“, пишат американските медии.

В последно време бързо набират популярност автомати за битово ползване, които умеят да „общуват“ със своите притежатели. Или поне да възприемат човешка реч и да записват информация. Но зад невинните на пръв поглед неща се разкриват нови перспективи за глобален шпионаж, пише изданието.

Правозащитниците са обезпокоени от това, че във всекидневния живот навлизат все повече технологии, способни да дадат възможност на спецслужбите да следят хората.

Съвременните устройства – смартфони, телевизори, дори детски играчки – са снабдени с функции за запис и разпознаване на реч. Това може да стане още един начин за натрупване на база данни и събиране на информация за милиони хора, смятат журналистите на изданието.

За пример се дава последната версия на прочутата кукла Барби, получила името Hello Barbie. Тя е снабдена с микрофон за запис, колонки и се включва към мрежата чрез Wi-Fi. Детето може да зададе всякакъв въпрос на играчката. След това въпросът му се разпознава и аудиофайлът се изпраща на сървъра на компанията, където се анализира. Компютър подбира отговора, който се възпроизвежда от играчката.

Освен това няма никакви доказателства, че детските въпроси след обработка се изтриват и от тях не се създава база данни. Броят на „умните“ джаджи с функции за разпознаване на глас стремително се увеличава. Но заедно с растящата популярност на тези стоки обороти набира и спорът за допустимите предели на нахлуването в личния живот.

Например, ако роботът помощник стане свидетел на домашно насилие, трябва ли той да се обърне към полицията? Или ще предостави ли той на възрастните информация за това, че детето например пуши или опитва наркотици?

Ще могат ли полицията или спецслужбите да проследяват запитванията и картата на движение на всеки конкретен гражданин въз основа на данните, „подслушани“ от устройството?

Както стана известно, правосъдното министерство на САЩ с помощта на камери за наблюдение няколко години следило движението на автомобилите по цялата страна. Проследяването се извършвало с цел създаване на единна база на транспортните средства за Управлението по борба с разпространението на наркотиците. И все пак много политици критикували програмата за нарушения на неприкосновеността на личния живот.

Придобивайки „чудеса на техниката“, хората неволно се оказват „под капак“, заключава Business Insider.

Категории на статията:
Технологии