Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изгубеният гроб на Исус

Загубеният гроб на Исус
17 април 2015 г. в 00:11
Последно: 17 април 2015 г. в 07:16

Израелски учен твърди, че има „почти неопровержими свидетелства“, способни да възобновят споровете за мястото на последното погребение на Христос.

Доктор Арие Шимрон (Aryeh Shimron) е провел нови изследвания, които свидетелстват, че вероятно откритата в Източен Йерусалим през 1980 г. гробница Талпиот (Talpiot Tomb) се явява семеен гроб на Исус от Назарет, неговата жена Мария Магдалена и сина им Юда.

В тази гробница, която започнали да наричат „загубения гроб на Исус“ след излизането на екран през 2007 г. на документалния филм със същото заглавие (The Lost Tomb of Jesus) на режисьора Джеймс Камерън, имало девет костници, или погребални урни, с надписи: „Исус, син на Йосиф“, „Мария“, както и с други имена, които традиционно се асоциират с Новия завет.

Тези надписи, както и приблизителните дати на погребенията позволили на някои специалисти да предположат, че Исус е бил женен и че е бил баща на детето. Освен това според тях съществуването на телесни останки означава, че Възкресение не е имало.

Подобни спорни твърдения били опровергани по цяла редица причини още когато филмът бил показан за първи път – и не на последно място поради това, че споменатите имена са били доста разпространени по онова време.

Но в интервю за вестник New York Times д-р Шимрон твърди, че геохимичните анализи на десета погребална урна правят доста вероятно предположението, че тя неотдавна е била извадена от гробницата Талпиот.

Това е важно, тъй като надписът на арамейски език на погребалната урна гласи: „Яков, син на Йосиф, брат на Исус“ и това добавя тежест на твърдението, че в дадения случай става дума именно за семейството на Исус.

„Откритите свидетелства надминаха моите очаквания – казва д-р Шимрон. – Мисля, че имам наистина убедително и почти недвусмислено доказателство, че тази костница на Яков е прекарала по-голямата част от своето време в гробницата Талпиот.“

Геохимични изследвания, проведени под ръководството на д-р Шимрон и специалисти от израелското Управление на древностите, позволили да се предположи, че костниците в гробницата Талпиот някога са били покрити с една и съща глина с доста специфичен състав.

Получените резултати вероятно отново ще разгорят споровете за възможните останки на Христос, но днес те все още са далече от това да бъдат признати в научните среди.

Колекционерът, на когото принадлежи костницата на Яков, подчертава пред вестник Times, че данните на д-р Шимрон не позволяват да се направят никакви „окончателни“ изводи, докато други йерусалимски археолози казват, че чакат тяхното публикуване в рецензирано списание.

Източник: The Independent

Категории на статията:
Загадки