Как да станем специалисти в дадена област

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

В 95% от случаите успехът в дадена работа се определя далеч не с природен талант. Какво в такъв случай трябва да стори човекът, който си е поставил за цел да стане най-добрият?

Ето какво.

Практика! 10 000 часа практика

Предстои ви да отделите за придобиване на майсторство много време, но сам по себе си броят часове тренировка не решава нищо – заниманията трябва да са обмислени и с максимум усилия. Принципът „войникът спи, службата върви” тук не е уместен.

„Вярната” тактика предполага правилна постановка на целта, постигане на определен прогрес всеки ден и безброй упражнения за усъвършенстване на навиците.

Ако искате да преуспеете, бъдете колкото се може по-близо до избраното дело. Искате да сте боксьор? Не е достатъчно да млатите крушата. Трябва да излезете на ринга и да се биете с реален противник.

Не бъдете пасивни. Да опитате, е много по-резултатно, отколкото просто да наблюдавате и анализирате.

Практиката не е просто повторение. Бъдете безпощадни към себе си и продължавайте да усъвършенствате всички детайли, необходими за избраното дело.

Усамотявайте се. Най-добрите специалисти най-често са интроверти. Защо? Защото за мисловни занимания е необходимо уединение. Дори за хората, които работят в екип, личната практика е жизненонеобходима.

Тренирайте колкото се може повече. Ще изминат не по-малко от осем седмици, преди да преодолеете началното ниво на компетентност, и около 10 години, за да станете истински специалист.

Знайте своята „златна среда”. Най-добре е, когато от всичките ви опити успешни се окажат 50-80 процента. При по-малко има вероятност да се откажете, а при повече – да се отпуснете.

Бъдете упорити в постигането на целите

Никога няма да преодолеете прага от 10 000 часа тренировки, ако захвърлите всичко. Това е очевидно. Учените, които изучават успехите на хората, усъвършенствали се в различни области и различни условия (от най-престижни университети в света и военни академии до детски конкурси за правопис), твърдят, че упорството за успеха е по-важно от IQ-то.

И трябва да осъзнавате, че пътят към заветния успех ще бъде дълъг. При едно и също количество практика групата, чиито занятия били предвидени за дълъг срок, надминала „краткосрочната” група по степен на майсторство с 400%.

Намерете си добър наставник

Необходим ви е някой, който бързо ще ви сочи грешките и ще акцентира вниманието ви на главното. Добрите треньори действат на принципа „Обяснение, показване, копиране, поправка и повторение”.

Съсредоточете се върху това, което не се получава

Търсете недостатъците в собствената си работа и се учете от грешките си. Новаците обичат, когато ги хвалят, защото това им помага да съхранят интерес към работата. Истинските специалисти фокусират вниманието си на негативните отзиви, затова постоянно търсят възможности за самоусъвършенстване. Особено внимание към собствените неуспехи е едно от задължителните качества, отличаващи истинските професионалисти.

Концентрирайте се върху развитие

Винаги се старайте да се справите отлично, а не просто добре. Ако си поставите цел днес да сте по-добри от вчера, то и мотивацията ви ще се повишава. Задачите ви стават все по-интересни и ви изпълват с енергия. Имайте предвид, че перфекционизмът, когато е насочен към вътрешни цели, ще се отрази на майсторството ви положително, а когато е насочен към одобрението на околните – отрицателно.

Обратна връзка

Необходимо е да знаете кое дава резултат и кое е празна загуба на време, за да можете да коригирате посоката си толкова бързо, колкото е възможно. Подобен отклик може да получите от началника си, от секундомера или от компютърна програма – използвайте всяка възможност, за да оцените своя прогрес.

Струва си

Много е важно да помните, че не практикувате във вакуум. Напрегнатите тренировки са изтощителни и трудни, но с времето носят все повече удоволствие. Да се занимавате с нещо свое, е най-мощното средство за постигане на щастие. За това има множество доказателства.

Източник: Mixstuff.ru

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Тагове:
Категории на статиите:
Аз, човекът

Коментари

  • Мисля,че съм ги преполовил. 🙂

    Chiron 30 октомври 2012 21:15 Отговор

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори