Кралица на франките разкрива тайни

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© L. Brossard/INRAP
Антония Михайлова

Учени са изследвали останките от кралица от Меровингите и са изяснили защо нейните бели дробове са се съхранили в добро състояние.

Открит фрагмент от бял дроб на кралица от Меровингите (първата династия на франкски крале в историята на Франция) се е съхранил прекрасно благодарение на въздействието на сребърни йони, от които е направен нейният колан, и въвеждането на смес от подправки и сок от ароматни растения в тялото ѝ. Откритието е публикувано в Discovery Newsletter.

Международна група учени начело с Рафаела Бианучи, биоантрополог от университета на Торино, е установила, че дробовете на кралица Арнегунда (515–580 г.), втора жена на франкския крал Хлотар I и майка на крал Хилперих I, са били подложени на влиянието на сребърни йони и специална инжекция, в резултат на което са се съхранили прекрасно. Благодарение на сканираща електронна микроскопия изследователите са открили на съхранени тъкани от белите дробове голямо количество сребърни йони.

„Когато открихме колана от медна сплав на талията на кралицата, решихме, че сребърен оксид е попаднал в дробовете поради честото му носене“, казва Бианучи.

Но не само коланът може да е оказал влияние на тъканите на органа. Биологични изследвания са установили, че процесът на мумифициране, който се е състоял в обвиване на тялото в ленени бинтове, обработени със смес от мащерка, коприва, смирна и алое, е допринесъл за съхранението на биологичния материал.

Исторически свидетелства сочат, че тази процедура е провеждана с телата на кралските особи и светците. Меровингите са я заимствали от римляните, които на свой ред са я взели от египтяните.

Меровингите са управлявали от края на V до средата на VIII век на териториите на съвременните Франция и Белгия. Те са произлезли от салическите франки.

Гробницата на Арнегунда в Сен Дени. Potrowl/Wikimedia Commons

Гробницата на Арнегунда в Сен Дени. (Potrowl/Wikimedia Commons)

Гробницата на Арнегунда е открита през 1959 г. в базиликата Сен Дени от френския археолог Мишел Флери. В гробницата се намирали останките на жена в богати дрехи, а сред множеството скъпоценности е открит и пръстен с гравиран надпис Arnegundis Regina, което е позволило идентифицирането на гробницата.

Но тези останки били загубени през 1960 година и открити наново чак през 2003 г.

Изследователите са установили, че кралицата е починала на 61 години, но точните причини за нейната смърт и досега не са ясни.

Авторите на изследването добавят, че името Арнегунда в превод от старонемски означава „войнствена орлица“. Интересен факт от биографията на „орлицата“ е, че нейната сестра и първа жена на Хлотар – Унгунда, се е обърнала към съпруга си с молба да намери за нейната роднина уважаван и заможен мъж.

Хлотар (чието име на франкски означава „прочут със своите сражения“) не намерил по-достоен от себе си и се оженил за Арнегунда.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Археология

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори