Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мозъчен имплант позволи на парализиран човек да свири (ВИДЕО)

15 април 2016 г. в 00:21
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:26

Нова технология, разработена от американски учени, позволи възстановяването на функциите на ръката на парализиран пациент. Резултатите са публикувани в сп. Nature.

Йън Бъркхарт (Ian Burkhart) от Дъблин, щата Охайо, е получил увреждане на шийния отдел на гръбначния мозък, когато скочил във вода, след което ръцете и краката му останали парализирани.

Четири години по-късно учените от университета на Охайо и Мемориалния институт Бател поканили 24-годишния пациент за изпитание на новата технология.

На подготвителния етап той трябвало да си представя движения на ръката, показани на екран. В същото време активността на мозъчната му кора била регистрирана с функционална магнитнорезонансна томография. След това в мозъка на Бъркхарт бил вграден гъвкав микрочип с 96 микроелектрода.

Чрез интерфейс с машинно обучение този микрочип бил включен към индивидуално създаден мускулен електростимулатор със 130 електрода, наложени в дясната предмишница.

След това три пъти седмично в продължение на 15 месеца Бъркхарт тренирал в използването на тази система (NBS) за извършване на движения на китката и пръстите. Към края на обучението системата можела да определи ясно 33 динамични стереотипа със средно съотношение на сигнала към шума 3,05.

В края на обучението Бъркхарт вече можел да управлява отделните пръсти, да извършва шест типа движения на китката, да взема и премества предмети. Той е в състояние например да си налее вода от шише в чаша, да вземе дебитна карта и да я използва и дори да свири на симулатора Guitar Hero.

По думите на ръководителя на изследването Чад Баутън (Chad Bouton) получените резултати свидетелстват, че реорганизацията на невронните връзки в мозъка след спиналната травма не е толкова дълбока, колкото се е смятало.

Засега използването на системата NBS има сериозни ограничения. То е възможно само при включване към лабораторния компютър и изисква настройка преди всеки сеанс. Разработчиците се занимават с усъвършенстването на методиката и адаптирането ѝ за всекидневно използване.

Категории на статията:
Невро(био)логия