Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На Бетелгейзе има тайнствени горещи петна

26 април 2013 г. в 00:05
Последно: 25 април 2013 г. в 23:41

Европейски астрономи са открили на червения гигант Бетелгейзе необикновени „горещи петна” с неизвестна природа, заемащи около една пета от диска на звездата и добре видими за наземните радиотелескопи, се казва в статия, публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Това са първите снимки, позволяващи да се говори за съществуването на горещи петна на голямо разстояние от центъра на светилото. Продължаваме да наблюдаваме в радио- и микровълновия диапазон, което ни помага да разберем какви механизми управляват формирането на такива петна. Това не само ни помага да разберем как звездите образуват и разпространяват „тухлите на живота”, но и колко време остава до смъртта на Бетелгейзе”, казва Анита Ричардс от университета в Манчестър, Великобритания.

Ричардс и колегите й открили петната на повърхността на Бетелгейзе, анализирайки данните, събрани от радиотелескопа e-MERLIN по време на наблюденията на съзвездието Орион.

© Richards et al./MNRAS

На получените снимки учените открили две гигантски горещи петна в разредените горни слоеве на атмосферата на звездата, пет пъти превишаващи по размери плътното ядро на гиганта.

Според астрономите плазмата в тези петна е с около 1200 градуса по-гореща, отколкото съседните слоеве от атмосферата на звездата. Учените още не знаят точната причина за появата на тези петна, но предполагат, че те са се зародили в резултат на ударните вълни, възникващи в атмосферата на Бетелгейзе при сблъсъци на потоци плазма в нейните недра.

Както твърдят Ричардс и колегите й, природата на този феномен може да се определи, ако към изучаването на Бетелгейзе се включат по-мощни радиотелескопи – като ALMA или VLA.

Те ще могат да определят присъстват ли характерните „пулсации” в атмосферата на Бетелгейзе, както и да изчислят количеството материя, която звездата губи вътре в петната и в други части на атмосферата чрез слънчевия вятър.

Източник: РИА Новости

 

Категории на статията:
Космос