На Земята започна ерата на супербурите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© NOAA
Антония Михайлова

Ураганът Санди, който връхлетя върху източното крайбрежие на САЩ, открива цяла епоха стихийни бедствия, чиито последствия човечеството ще може да оцени чак в близките десетилетия.

„Това е предвестник на бъдещето. Увеличаването на количеството бури и повишаването на нивото на Световния океан създава нарастваща заплаха в близките десетилетия”, твърди проф. Макъл Опенхаймър от Принстънския университет, цитиран от CNN.

Междуправителствената група експерти по промените на климата през 2007 г. предупреждава, че средно нивото на Световния океан ще се повиши от 17 до 58 см към края на това столетие. Но всички следващи прогнози сочат, че топенето на морския лед в Арктика провокира повишаване на нивото до 76 см.

„Промените на климата вероятно ще увеличат интензивността на бурите и техните мащаби”, предполага Опенхаймър.

За три десетилетия са се стопили около 2 млн. кв. км арктически морски ледове. Според прогнозите към 2100 г. Арктика може да се лиши почти от цялата си ледена шапка, но някои учени смятат, че това ще се случи доста по-рано.

„Ето как се случва това: намаляването на количеството морски лед означава по-бързо повишаване на температурата на водата. Температурата на морската повърхност край бреговете на североизточната част на САЩ сега е най-висока за цялата история. Това е като хладилник с отворена врата”, пояснява Уолтър Мейер от Националния център за данни по изследване на снега и леда (NSIDC) в САЩ.

„Големите колебания в движението на въздушните маси позволяват на студения въздух от Арктика да се придвижи на юг, докато топлият и влажен тропически въздух прониква на север”, допълва Дженифър Франсис от Института по морски и крайбрежни науки. Според нея точно това се е случило, когато арктически и тропически фронтове са се сблъскали и в резултат се е образувал чудовищният стихиен коктейл Франкенщорм. Въздушните маси на Франкенщорм се смесили с тропическата буря Санди, връхлетяла преди това Ямайка, Куба и Бахамите.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори