Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нови ветрогенератори щадят птиците

8 октомври 2012 г. в 13:41
Последно: 4 април 2016 г. в 12:08

За никого не е тайна, че внедряването на вятърната енергетика в значителни мащаби води до рязко съкращаване на броя на птиците от редица видове. Американската компания Sigma Design се е заела да реши този проблем с нови вятърни турбини.

Невъзможно е да се избегне масовата гибел на птиците, докато вятърните паркове имат перки. Точно от тях смятат да се откажат в Sigma Design. Представената разработка не е вятърна турбина в общоприетия смисъл. Това е Catching Wind Power device (ветроулавящо устройство, CWP-device), както го нарича производителят. По-разгърната версия на наименованието е закрита вятърна турбина, работеща със сгъстен въздух. Разработката на технологията е на 89-годишния инженер Реймънд Грийн, който вече е патентовал новия тип ветрогенератор.
„Обикновените триперкови турбини свалят птиците от небето, защото птиците не могат да видят масивното въртене на лопатите, движещи се със скорост от 128 до 304 км/ч. Затова новата турбина е лишена от движещи се външни части. Нейните лопати са монтирани така, че са недостъпни за птиците. Освен това нашите турбини почти не шумят” – пояснява инженерът.
Но това още не е всичко от теоретичните преимущества на новата конструкция. Използването на конусовидно стесняване на турбината повишава скоростта на вятъра в сравнение с атмосферния и турбината може да започне работа с нищожна скорост на потока – от 2 м/сек, което е значително по-добре, отколкото при обичайните хоризонтални вятърни турбини, и е доста близо до показателите на вертикалните.
При малък диаметър на турбината тя, както и турбореактивните двигатели, може да работи при значително голяма скорост на вятъра без опасност от аварии, тъй като нейните лопати са значително по-къси от лопатите на обикновените вятърни генератори.

И най-важното според компанията. Конусът, създаващ повишено налягане пред турбината, може да бъде лек (за големи диаметри – дори надуваем) и при това стабилен. Но той няма да е скъп, а размерът на турбината рязко се намалява, понеже не й е необходима голяма площ за размах на перките. Именно вятърната турбина с нейните подвижни части и високи изисквания към дългосрочна стабилност се смята за най-скъпия компонент – и най-често подменян. Новите турбини, според инженера, ще произвеждат значително по-евтин ток, което ще помогне за внедряването им дори повече от всички екологични преимущества, взети заедно.
Освен това поради ефекта на увеличаване на скоростта на вятъра в конуса такива турбини ще бъдат функционални на малка височина, съвсем близо до земята, дори при минимални размери и тегло. Например създаденият от Реймънд Грийн 20-килограмов прототип е струвал $550, а размерите (променлив диаметър от 30 до 80 см) напълно позволяват да се постави върху покрива на обикновен автомобил или върху ниска сграда.

[slideshow id=1]

Новият тип турбина може да бъде монтиран на вече съществуващи мачти и да замени износените хоризонтални турбини, чийто ресурс обикновено не надвишава 30 години. Например масовата подмяна на ветрогенераторите в Алтамонт Пас (Калифорния, САЩ), планирана за 2015 г., е най-близкият мащабен проект, в който турбините от нов тип ще намерят приложение.

Категории на статията:
Технологии