Откриха живот в нефта

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

canalviajes.com
Антония Михайлова

Немски учени са открили свидетелства за живот в дълбините на нефта – миниатюрни капки вода, където обитават особени бактерии. Изследователите разказват за своята находка в последния брой на сп. Science.

Учените работили на бреговете на Катраненото езеро на остров Тринидад в Карибско море – най-големия в света резервоар на чист течен асфалт. Минералът се повдига на повърхността, където застива и образува твърда кора.

Макар преди да се смяташе, че разлагането на нефта от анаеробни микроби протича само на границата на нефтена и водна среда, изследователите са открили в самото минерално вещество миниатюрни (1-3 микролитра) капки течност.

Високото ниво на соленост и водоустойчивите изотопи на капките сочат за подземния произход на водата. В капките обитава сложно организирано общество от метанпродуциращи бактерии, които разграждат нефта.

Дейността на бактериите променя химичния състав на минерала и в крайна сметка води до образуването на вискозен битум (както в нефтените пясъци). Макар че този процес вреди на качеството на нефта, той може да се окаже много полезен за очистването на подземните води.

Микроорганизмите, които се чувстват отлично в токсичния нефт, ще помогнат на учените да намерят нови методи за отстраняване на замърсяващите вещества.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Природа

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори