Сами си сбъдваме нощните кошмари

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Човешкият мозък обработва подсъзнателно всякакви човешки преживявания като напълно реални. Двойките, които виждат насън изневери и скандали с партньора, на следващия ден се отнасят много по-зле към своите половинки.

В съпружеския живот има възходи и падения, страстни прегръдки и зрелищни скандали. Случва се и така, че жената изведнъж се събужда в прекрасно настроение и открива, че съпругът ѝ за нещо ѝ е сърдит – без всякакви видими причини. Сега психолозите са открили обяснение за това.

Оказва се, че ако човек вижда насън скандали с половинката или става свидетел на „изневяра“, събуждайки се, той може да забрави нощния кошмар. Но обидата и разочарованието му остават и неизбежно се отразяват на реалните отношения със съпруга или съпругата.

За първи път учените са успели да открият научно доказателство на факта, че сънищата са способни да повлияят поведението на човека. Това обстоятелство може да обясни и много случаи, когато сънищата стават предвестници на реални събития.

Много двойки интерпретират лошите сънища като индикатори за влошаване или дори разрушаване на отношенията с партньора. Но ясновидството тук няма нищо общо – просто нощният кошмар сам по себе си влошава поведението на човека към половинката му.

Учените успели да установят непосредствена връзка между скандалите насън и на следващия ден, вече наяве.

„Спящият човек преживява сънищата като реални събития – обяснява д-р Дилан Селтерман, психолог от университета на Мериленд. – Нашият мозък не е в състояние да различи случващото се насън от протичащото наяве. Затова подсъзнателно ни се струва, че всичко е било истина. С разума си ние сме способни да разберем границата между съня и реалността, но нашият мозък обработва по един и същи начин всичко преживяно, без да прави никаква разлика.“

Д-р Селтерман се е посветил на изучаването на този феномен, след като е изпитал последствията му върху гърба си. Докато бил в колежа, неговата приятелка сънувала, че той ѝ изневерява, и била безпричинно сърдита, когато се събудила.

В статия, публикувана в сп. Social Psychological and Personality Science, Селтерман пише за наблюдението на 61 двойки в продължение на две седмици.

Изследователят помолил мъжете и жените да записват в дневник какво са сънували през нощта, а след това дневния си режим, включително поведението по отношение на партньора. Оказало се, че ако доброволецът е сънувал конфликт със съпруга или съпругата си, на следващия ден между тях най-често възниквали скандали и чувство за отчужденост.

Психологът отбелязва също така, че лоши сънища виждали основно неуверените в себе си хора с ниска самооценка. Фактически те сънували, че са се страхували, а на следващия ден изливали върху партньора си горчивината и яда си от преживяното насън.

Но няма лошо без добро, отбелязва д-р Селтерман. По същия начин сънищата са способни да оказват и положително влияние. Двойките, които сънували романтични и сексуални приключения с партньора, на следващия ден били доста по-нежни един към друг и по-често имали интимни контакти.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Аз, човекът

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори