Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шизофренията започва от неумението на невроните да се изяждат

27 февруари 2014 г. в 00:02
Последно: 26 февруари 2014 г. в 23:45

Здравите нервни клетки зависят от техните способности навреме да се избавят от излезлите от строя органели и молекули. Ако тази способност е нарушена, то в мозъка може да започнат големи неприятности – до болест на Алцхаймер и шизофрения.

Едва половината лекарства срещу шизофрения работят така, както се очаква от тях. Защо? Симптомите на заболяването са доста размити, далеч невинаги е ясно как са свързани един с друг и имат ли обща причина.

Изследователите, разбира се, се опитват да намерят универсално лекарство срещу шизофрения, но това се получава невинаги и с променлив успех. Специалистите от университета на Тел Авив смятат, че причината за шизофренията може да се крие в нарушаването на процеса на автофагия в невроните.

Автофагията, или самоизяждането, е обичайна процедура, в хода на която клетката се избавя от излезлите от строя органели, техните фрагменти, макромолекули и т.н., но понякога тя смила цялата себе си, което сближава автофагията с апоптозата. Ако нещо пречи на тази процедура, клетката заболява и умира, но умира неправилно, навреждайки на целия орган. За невроните например е установено, че при неспособност за автофагия може да започне болест на Алцхаймер.

Илана Гозес и колегите ѝ успели да привържат автофагията и към шизофренията.

Учените открили, че в хипокампа на болни от шизофрения силно е намалено нивото на беклин 1, необходим за стартирането на автофагията. При това нараствало нивото на невропротекторния белтък ADNP, който, както смятат авторите на работата, е необходим за компенсация на липсващия беклин.

Известно е, че добавянето на ADNP е характерно за началните стадии на шизофрения, но ако самият белтък възниква в отговор на снижаването на беклин 1, се получава, че шизофренията се развива поради нарушение в процедурата по автофагия.

В сп. Molecular Psychiatry авторите изказват такова предположение: ако успеем да намерим начин изкуствено да стимулираме работата на беклин 1, това би позволило да забавим развитието на шизофренията, а и да се избавим от нея изобщо.

Впрочем, както споменахме, тази болест е сложна и многофакторна и преди изпитания следва с голяма предпазливост да се говори за „ново универсално лекарство“.

Категории на статията:
Синя луна