Швейцарското сирене остана без дупки

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Кой ли в детството си не е интересувал от произхода на дупките в сиренето? Уикипедия твърди, че те са резултат от отделянето на въглероден диоксид от бактериите Propionibacter shermani, който се натрупва във вид на балончета. За това е известно от изследванията на американския учен Уилям Кларк, публикувал работа на тази тема още през 1917 г.

Но швейцарските учени опровергават това остаряло мнение. Пренасяйки любопитството от детството в зрелостта, изследователите от швейцарския изследователски център Agroscope твърдят, че наличието на дупки в сиренето е резултат от присъствието на микроскопични частички сено в изходното мляко. Изследването е извършено съвместно с държавните лаборатории за приложни науки и технологии на Швейцария.

Оказва се, че при използването на съвременните методи за доене и херметичните стерилни ведра за млякото дупките в сиренето изчезват. За последните 15 години дупките в швейцарските сирена постепенно изчезнали, тъй като все повече ферменти започнали да преминават на съвременно оборудване.

Изследователите са направили такъв извод въз основа на периодични наблюдения в зреещо сирене с помощта на компютърна томография. Наблюденията били провеждани 130 дни.

Сиренето е един от най-древните хранителни продукти. Историците спорят къде за първи път се е зародило неговото производство. Най-древните находки датират от 5500 г. пр.н.е. и са открити на територията на съвременна Полша.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Открития

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори