Телепортиране ли? Пеш е по-бързо

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Антония Михайлова

Терминът „телепортация” е изведен през 1931 г. от писателя Чарлз Форт и оттогава се използва едва ли не всекидневно. Първата асоциация с този термин е мигновеното преместване от една точка в пространството в друга. Само че, както става ясно, ако телепортът бъде изобретен, с него ще се придвижваме учудващо бавно.

Ако не отчитаме операциите със запленените фотони, науката все още и на крачка не се е доближила до създаването на машини за телепортиране на хора. Старата мечта на фантастите както и преди си остава мечта, но може да се направят теоретични изчисления, които да разкажат повече за това явление.

Студенти по физика от Лестърския университет си въобразили, че телепортът вече е изобретен, и решили да изчислят колко време ще е нужно на тази машина, за да придвижи човека от повърхността на Земята до нейната орбита.

За целта те представили човека във вид на пакет информация, която може да се изрази във вид на естествени числа.

„Разбира се, направихме някои допускания, за да изчислим пълното количество данни във вид на единици информация, които представляват самия човек. В този „пакет” влязоха пълният генетичен код, невронната информация и съотношението сигнал–шум, присъщо на сигналното оборудване. Числото, което получихме накрая, се оказа много по-голямо, отколкото споменават писателите фантасти. Пълната телепортация на човека ще отнеме много време”, разказва Дейвид Старки от екипа.

„Много време” в дадения случай означава не минута и не час, а 4,5 квадрилиона години, а това е 350 000 пъти повече, отколкото е изминало от момента на Големия взрив. Как студентите са получили такова число?

Ако си спомним култовия сериал „Стар Трек”, където героите се телепортират по няколко пъти на епизод, то става ясно, че под „телепортация” се разбира дематериализиране на обекта, преместване на неговата информация и обратна материализация на друго място.

Цялата информация, която представлява човекът (генетичен код, спомени, мисли), се изразява в количество 2,6×1042 бита. Ако успеем да предаваме информация с честота 29,5 до 30 гигахерца, то времето, необходимо за дематериализация, преместване и обратна материализация в друга точка от пространството, е около 4,5 квадрилиона години, или 350 000 възрасти на Вселената.

Съвременните технологии и дори технологиите на обозримото бъдеще няма да са достатъчни, за да телепортират човека. Но мнозина са сигурни: ще измине известно време и учените ще успеят да създадат истински бърз телепорт.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Еврика!

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори