The Exploration Company с успешен тест на системата за приземяване на капсулата Nyx
Базираната в Мюнхен компания The Exploration Company (TEC) проведе ключов тест на системата за приземяване на своята възвръщаема капсула Nyx.
Изпитанието се състоя в пустинята Мохаве, Калифорния
То представлява важна стъпка в подготовката на космическия апарат.
Според официално съобщение от компанията, основната цел на теста е била да се провери критичната фаза на кацане – преминаването от стабилизиращи към основни парашути.
Инженерите са искали да се уверят, че последователността на разгръщане се случва правилно и в точния момент, както и че капсулата запазва стабилност в края на спускането си.
За целта е използван специално конструиран тестов модел, който симулира капсулата Nyx
Този макет е бил оборудван с всички основни структурни елементи и здрава вътрешна конструкция.
Външните панели са били проектирани да издържат на удара при кацане и да улеснят последващото събиране на оборудването.
Въпреки че демонстрационният полет на Nyx е планиран да завърши с приводняване в океана, този тест е проведен с приземяване на суша, което е улеснило значително логистиката и възстановяването на апарата.
Екипът по разработката е използвал максимално предимствата на пустинното кацане. В сътрудничество със специализирани партньори, TEC са успели бързо да проектират и произведат тестовия модел. Това е позволило бързи итерации и събиране на голямо количество данни за поведението на модула благодарение на прецизни измервателни уреди.
С този успешен тест капсулата Nyx направи още една крачка към своята готовност за демонстрационния полет, планиран за 2028 г.

