Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учените се научиха да разговарят с делфините

31 декември 2013 г. в 00:02
Последно: 3 януари 2014 г. в 17:18

Американски учени са разработили прототип на подводно портативно устройство, което да послужи като преводач на съобщенията от делфини.

То ще издава звук, символизиращ един или друг обект, и ще записва опитите на делфините да го възпроизведат.

От времената на специалиста по невробиология Джон Лили през 60-те години на ХХ век учените практически са престанали да се занимават с въпроса за общуването с делфините.

Но именно такава е избраната специалност на основателката на Wild Dolphin Project Дениз Херцинг, която вече почти 30 години работи с атлантически петнист делфин (Stenella frontalis).

Много учени вече са се опитвали да открият тайната на делфинския език и дори да се научат да общуват с бозайниците. Резултатите от всички опити обаче се оказали неубедителни. Затова Дениз Херцинг решила да подходи по друг начин. Преди няколко години тя се заела с разработването на „преводач” от човешки език на езика на делфините, който получил названието Cetacean Hearing and Telemetry.

Апаратът има клавиатура с четири бутона. Всеки бутон символизира предмет и при натискане на устройството издава звук, който се асоциира с този предмет. Устройството се закрепва към ръката на водолаза и му позволява да изпуска звукови сигнали, както и да записва издаваните от делфините звуци. Задачата е да се съобщи на делфините името на предмета и да си поиграят с него.

„Водолазът активира сигнала с помощта на разположените на ръката му бутони, а звуците излизат от подводен високоговорител. Ако делфинът имитира звука или човек подава сигнал, всичко се записва от два хидрофона”, обяснява Дениз Херцинг. Устройството е способно да издава естествените звуци, които издават делфините, и с помощта на водолаза да се определи типът на „обръщението” и това, което то означава.

Херцинг и колегите й вече са изпитали „преводача” с делфини – те са успели да си взаимодействат с тях и дори да постигнат взаимно разбирателство.

„Но колко далече можем да стигнем в подобно общуване? Ще се научат ли делфините да имитират функционални звуци? Ние смятаме, че да и се надяваме на това. Само си представете, ако се научим да разбираме още един разумен вид на нашата планета!”, казва Херцинг.

Тагове:
Категории на статията:
Технологии