8 характеристики на интелигентните хора

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Ивайло Красимиров

Как да познаем интелигентния човек? Какво отличава интелигентните хора и кои са техните най-често срещани общи черти?

Ето осем характеристики, които най-често говорят за интелигентност на този, който ги притежава и най-често са посочвани от психолози и изследователи.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА СА СИЛНО ПРИСПОСОБИМИ

В много анализи е доказано, че интелигентните хора са гъвкави и съобразителни. Това им помага да се справят и да оцеляват в различни условия.Според психолозите интелигентните хора се адаптират към различни условия като показват какво трябва да се направи, без значение от ограниченията и усложненията. Анализи на психолози доказват, че интелигентността зависи от това, дали можеш да промениш поведението си за да се съчетаеш по-убедително със средата в която си и да я промениш при нужда.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА РАЗБИРАТ, ЧЕ НЕ ЗНАЯТ МНОГО

Умните хора могат да признаят, когато не разбират нещо и не се страхуват да кажат „аз не знам“. Класическият труд на Джъстин Кругер и Дейвид Дънинг доказва правотата на това съждение. Според тях колкото по-неинтелигентен е един човек, толкова повече надценява познанията си. При експеримент направен с ученици, които имат най-ниските оценки в теста SAT, те са прогнозирали с 50% по-високи резултати за себе си от реално постигнатите на теста. В същото време тези постигнали най-високи резултати са подценили броя на верните отговори, като са прогнозирали 40% по-малко познати отговори от реално постигнатите от тях.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА СА БЕЗКРАЙНО ЛЮБОПИТНИ

Айнщайн е обичал да казва „аз нямам специални таланти, просто съм пословично любопитен“. Изследване публикувано тази година доказва връзката между детското любопитство и  възможността за възприемане на знание и способността за учене в по-висока възраст. В изследването са проследени хиляди хора родени във Великобритания през последните 50 години. Резултатите показват, че 11 годишните с висок коефициент на интелигентност, на 50 годишна възраст също са много по-отворени към експерименти и към натрупване на знания.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА СА НЕПРЕДУБЕДЕНИ КЪМ ЧУЖДОТО МНЕНИЕ

Психолозите са доказали, че хората отворени към нови идеи и възможности, тези които търсят алтернативна гледна точка и преценяват нещата обективно, постигат по-високи резултати на тестове като SAT.В същото време умните хора не приемат чуждите идеи на доверие и предпочитат убедителни доказателства.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА СА ИНДИВИДУАЛИСТИ

Изследване показва, че интелигентните хора изпитват по-малко задоволство от общуването с други хора. Наред с това, те не се чувстват добре сред големи групи от хора и често предпочитат усамотението и собствената си компания.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА ИМАТ СИЛЕН САМОКОНТРОЛ

Според психолозите, умните хора са способни да преодолеят импулсивността, като планират внимателно целите си, изследват алтернативни стратегии и предвиждат последиците от предприетите действия. Учените са открили пряка връзка между самоконтрола и интелигентността. При експеримент на група хора е предложено да изберат две финансови възможности – по-малко заплащане веднага или по-голямо, но на по-късна дата. Оказало се, че тези които са избрали по-късната дата, т.е. тези с по-висок самоконтрол, са постигнали по-високи резултати на тестовете за интелигентност. Според изследователите, предната част от главния мозък на човек е тази, която му позволява да демонстрира самоконтрол. Колкото по-развита е тя, толкова по-сложни задачи може да решава даденият индивид.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА ИМАТ СИЛНО ЧУВСТВО ЗА ХУМОР

Редица изследвания са доказали това. Включително и анализ на професионални комедианти, който е показал, че те постигат средно по-високи резултати от другите при тестове за интелигентност.

ИНТЕЛИГЕНТНИТЕ ХОРА СА ЧУВСТВИТЕЛНИ КЪМ ПРЕЖИВЯВАНОТО ОТ ДРУГИТЕ

Според някои изследователи прекалената чувствителност към случващото се на другите е част от така наречената „емоционална интелигентност“. Емоционално интелигентните са много съпричастни към други хора и винаги искат да знаят повече за тях.

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Психология

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори