Пир с предател, или дилемата на затворника
Ако сте решили да идете да обядвате някъде, пред вас стои не толкова сложната задача за планиране. Достатъчно е да изберете ресторанта, храната от менюто, да се нахраните и да си платите.
Лондончанинът Едуард Саперия е решил да усложни нещата и е организирал въз основата на дилемата на затворника експеримент с името Пир с предател (The Betrayer’s Banquet). На едно такова мероприятие се отправил кореспондентът на сп. New Scientist Джейкъб Арън. Искате ли да разберете дали е получил нож в гърба?
Дилемата на затворника е игра, с която може да се разберат много интересни неща за това как хората си сътрудничат един с друг. В основата й лежи не особено сложна математика и Арън смело се отправил на срещата, сигурен, че математическото образование ще му позволи да излезе като горд победител.
Някъде на секретно местенце в Източен Лондон той се срещнал с група също толкова любопитни и хазартни хора като него. Зад вратата се появила фигура в роба, която ги извиквала един след друг, питала за паролата и ги пускала вътре.
Арън казал своето име и изтеглил от колода карти десетка спатия.
След това участниците пийнали по питие в задушно и задимено фоайе, когато ударил гонг и им обяснили правилата. Притежателите на карти с червен цвят седнали от едната страна на масата, а на черни – от другата. Общо 48 души – пълна колода, без да се броят асата. Храната ще се подава в строго съответствие с картите.
Тези, на които провървяло да изтеглят карта с високо достойнство, получавали изискани деликатеси, а колкото си по-близо до двойката, толкова по-неапетитна е твоята храна. Единственият начин да се придвижиш нагоре по йерархичната стълба, е да спечелиш дилемата на затворника.
Всеки получава дървен жетон, от едната страна на който била изобразена чаша (сътрудничество), а от другата – кинжалът на предателя. Човек трябвало да избере дали ще подкрепи, или ще предаде човека, който стои отсреща. Когато дойде ред на твоята двойка, двамата едновременно разкривате коя страна на жетона лежи нагоре.
Ако и двамата си сътрудничат, те се придвижват с пет места напред, докато двойката на предателите се спуска с пет места надолу по йерархията. Ако решенията не съвпадат, предателят получава повишение в размер на десет стъпки, а благородният му опонент съответно губи толкова.
Очевидно това е само един от вариантите на класическата дилема на затворника. Разликата е само в това, че имате възможност няколко пъти да играете с един и същи партньор.
Арън запомнил прочетеното. Най-добрата стратегия за такава игра е отначало да избереш сътрудничество, а след това да избереш това, което миналия път е избрал твоят партньор. Ако той е решил да те предаде, в новия рунд ти го наказваш, а след това така да се каже му прощаваш.
Десетката спатия позволила на журналиста да се озове съвсем до върха и да получи доста прилична храна. И той, и партньорът му се наслаждавали на салата с артишок и пармезан, като избрали сътрудничеството. Очевидно решение, нали така?
Но двамата не отчели, че седящите наоколо също не са глупаци. Те започнали да се изкачват по стълбата – двойките разкривали намеренията си една след друга и Арън загубил няколко места и се озовал пред нов партньор в опасна близост откъм своята страна на масата.
В новия рунд журналистът и партньорът му отново избрали сътрудничеството и щастливо избегнали варено зеле върху стар хляб и получили пай с пиле и гъби. Скоро Арън загубил още няколко места и му се наложило да яде отвратителна супа от пилешки крака.
Ново сътрудничество го върнало на предишното място (макар че изкушението да изберат кинжал и у двамата било силно). Последен рунд и Арън се озовал на мястото на валетата. Финално пренареждане и той отново се озовал там, откъдето започнал.
Когато играта завършила, журналистът се оплакал на организатора, че не успял да пробва всички стратегии и Саперия му обещал следващия път да ускори процеса.
Виното се леело като река и дори тези, на които се наложило да ядат най-отвратителната храна, напуснали мероприятието с усмивка на уста. Приятен бонус било общуването с голям брой непознати. Затова Арън препоръчва – не се обременявайте с планиране, а просто получете удоволствие.
Следващите банкети са на 19 октомври, 23 ноември и 21 декември. Желаещите да участват може да си закупят билети.
Източник: NewScientist