Спорната средновековна карта на Антарктида без ледове
Както се твърди, картата на Буше от XVIII век с точност изобразява континента Антарктида такъв, какъвто той е бил, преди да се покрие с ледове. В по-широк смисъл това означава, че в Антарктида е съществувала древна цивилизация, дълго преди континентът да бъде открит в началото на XIX век.
Тайнствената карта е създадена от френския картограф Филип Буше де ла Невил. Пълното название на тази карта е „Карта на южните земи между тропика на Козирога и Антарктическия полюс, изобразяваща нови земи на юг от нос Добра надежда, открити през 1739 г.“. На картата стои и датата на издаване – 3 септември 1739 година.
Филип Буше де ла Невил е бил картограф и издател на карти, а също така и „главен теоретичен картограф на своето поколение“. Буше е започнал своята кариера като асистент и ученик на картографа Гийом дьо Лил. Когато Дьо Лил починал през 1726 година, неговата издателска фирма преминала към Буше, който се оженил за дъщерята на своя учител и станал част от неговото семейство.
През 1729 г. Буше бил назначен за главен картограф на краля. На следващата година той станал член на френската академия на науките като приемник на Гийом дьо Лил.
За създаването на картите Буше е използвал „географски знания, научни изследвания, журнали на съвременни изследователи и мисионери, както и преки и астрономически наблюдения“. Той първи заявил за съществуването на Аляска и Беринговия проток. И все пак не всички предположения на Буше били точни, например за съществуването на централно Антарктическо море.
Легендите
Някои изследователи, въз основа на книгата на Чарлз Хапгуд „Карти на древни морски крале. Доказателства за съществуването на високоразвита цивилизация в ледниковия период“ (1966 г.), казват, че картата на Буше изобразява точно подледния релеф на Антарктида. Има предположения, че Буше е използвал картите, направени от високоразвита древна цивилизация или дори извънземни.
Но никой не знае със сигурност как всъщност е изглеждал релефа на подледна Антарктида. Днес не съществува начин да се потвърди верността на твърденията за точността на картата на Буше. Освен това съществуват многобройни различия между картите на Буше и Пири Реис, турски адмирал и картограф.
- Картата на Пири Реис ще пренапише историята на Земята
- Секретната карта на Колумб. Тайната на великия мореплавател
Надписите на френски, които покриват картите на Буше, предоставят ключ към това, как могат да бъдат прочетени и разбрани те. Например думи като „хипотеза“ и „предполагаемо“ може да се намерят на части от картите, изобразяващи южния континент. Това говори, че те не са били копирани от друга древна карта.
Френският изследовател Жан Батист Шарл Буве дьо Лозие е съобщил, че е видял много айсберги по време на своето пътешествие на юг. Затова Буше е предположил, че айсбергите са били на юг.
Съществуват две версии на картата на Буше. Втората изобразява хипотетичната Антарктида, а на първата я няма. Първата версия е по-разпространена и възможно е по-реална, докато последната, както се смята, отразява по-късните идеи на Буше.
Смята се дори, че картата на Буше е издадена от друг картограф чрез измама или че това е съвременна фалшификация.