Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сферата на Дайсън – привлекателно обяснение за странното поведение на Звездата на Таби

19 март 2020 г. в 08:37
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:17

Фрийман Дайсън може и да не е сред живите, но известната му идея за откриване на извънземни вероятно ще се запази далеч в бъдещето.
Дайсън, квантов физик, почина на 96-годишна възраст на 28 февруари т.г. Той припомня в интервю от 2003 г. точно как за първи път се появява концепцията за сферата на Дайсън, която би могла да покаже съществуването на напреднала извънземна цивилизация. Това става чрез статия от 1960 г. в списанието Science, наречена „Търсене на изкуствени звездни източници на инфрачервено излъчване“.

Дайсън е написал статията точно когато учените започват да търсят признаци на извънземна интелигентност с помощта на радиотелескопи. През 1960 г. Дайсън казва, че радиото е чудесен инструмент за търсене – но само ако извънземните са готови и искат да общуват. Ако извънземните мълчат, ще трябва да се потърсят топлинните им отпадъци от космоса, използвайки инфрачервени сензори.

„За съжаление добавих в края на тази забележка, че това, което търсим, е изкуствена биосфера“, казва Дайсън в 45-минутното интервю от 2003 г., което е качено в канала MeaningofLife.tv на YouTube.

Той си представя рояк от предмети, които биха могли да се маскират като прах от разстояние, но изборът му на думи предизвика неочаквани последствия.

„Тогава писателите на научна фантастика се хванаха за това и си въобразиха, че биосферата означава сфера – тя трябва да е някаква голяма, кръгла топка. И така, от това излязоха тези странни представи, които се озоваха в“ Star Trek „.

Една от дъщерите на Дайсън изпраща на физика видеокасета с епизод от „Звезден път: Следващото поколение“ от 1987 г., наречена „Реликви“, разказва Дайсън. Екипажът открива огромна „сфера на Дайсън“ – която наистина е представена като твърд сферичен обект – заобикаляща звезда. Ако поставим тази сфера в нашата Слънчева система, тя би била толкова голяма, че ще се разпростира почти до орбитата на Венера, според фен сайта „Alpha Trek“ Memory Alpha. (В епизода сферата на Дайсън се обяснява като голяма колкото две трети от орбиталния диаметър на Земята, а орбитата на Венера е малко отвъд тази точка.)

„Гледах го [епизода] и о, да, много ясно е етикетиран [като сфера на Дайсън]; беше нещо забавно да го гледате, но всичко беше глупост“, казва Дайсън в интервюто. Той добави, че името сферата на Дайсън е погрешно, тъй като първоначално черпи вдъхновението от писателя на научната фантастика от 30-те години Олаф Стапледон, който за първи път пише за концепцията в романа „Създател на звезди“.
Образи като този в „Реликви“ дават сегашното популярно разбиране за сферата на Дайсън, която представлява гигантска мегаструктура, обграждаща звезда, за да улови колкото е възможно повече от нейната енергия.

Затова си представете изненадата на всички, когато през 2015 г. учените откриха звезда, която проявяваше странно поведение, колебаещо се без видим модел. Много идеи бяха представени от екипа на откривателите, включително и тази, че може би това е действителна сфера на Дейсън в действие.

Тази звезда (обозначена като KIC 8462852) иначе е незабележим обект. Той е малко по-горещ и по-голям от земното слънце и не е на голямо разстояние от нас в космическо отношение: намира се на около 1480 светлинни години от нашата планета в съзвездието Сигнус.

Изследователите откриха странните светлинни колебания на звездата, използвайки мисия, предназначена да наблюдава звезди години наред, за да търси екзопланети. Звездата бе открита от космическия телескоп Kepler на НАСА, показвайки внезапни затъмнения до 22% за няколко дни или седмица.

Изследователският екип от 2015 г., воден от астрофизика Табета „Таби“ Бояджиян (тогава в Йейлския университет, а сега в Държавния университет в Луизиана), първоначално не можеше да обясни затъмненията и просветленията чрез природни явления като прах, например.

Статията за откриването на звездата беше публикувана в „Месечните известия на Кралското астрономическо общество“ и стана много популярна. Звездата бе наречена звездата на Таби (и по-късно звездата на Бояджиян); Бояджиян отдава заслугата за идеята за сферата на Дайсън на един от колегите си, а не на себе си, заявява самата тя пред Space.com.

Екипът на Бояджиян получи време за Allen Telescope Array (ATA), мрежа от 42 радио-телескопи в Северна Калифорния, управлявана от Института за търсене на извънземен разум (SETI).

„Това беше наистина вълнуващо, защото успяхме да наблюдаваме това в реално време и да задействаме куп други наблюдения, за да проучим наистина какво се случва пред звездата“, припомни Бояджиян. Това доведе до натрупването на много данни“, докато екипът изследва светимостта на звездата в различни цветови диапазони.

Тогава откриват, че повече синя светлина е блокирана, отколкото червена светлина, което предполага, че блокирането не може да бъде солиден обект „нещо като перфектна научнофантастична сфера на Дайсън“, казва Бояджиян. „Бихте си представили, ако някой твърд предмет бъде поставен пред източник на светлина, той би блокирал всичко в еднаква степен“, обяснява тя.

До 2019 г. някои астрономи предпочитат обяснение за това явление, като рояци от комети или струпани облаци прах за да обяснят странното поведение на звездата, но Бояджиян поддържа, че звездата заслужава повече проучване.

„Все още не можем да намерим естествено обяснение“, казва тя. „Обикновено, когато имате прах около звезда, вие също имате инфрачервен излишък, означаващ, че той свети в инфрачервения сектор, на по-дълги дължини на вълната. Такова нещо изобщо не виждаме.

„На всичкото отгоре от тези наблюдения стана ясно, че тази звезда е била с над 20% по-ярка, отколкото е днес.“

Това позволи на някои хора да се придържат към хипотезата за сферата на Дайсън, казва Бояджиян, като се позовава на идеята, че може би изкуствена конструкция променя моделите на светлината с течение на времето. Тя добави, че докато екипът не може да намери друга звезда като тази, с която да направи сравнителни проучвания, KIC 8462852 може да си остане загадка.

Категории на статията:
Вселена