Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Личността не зависи от това кое дете поред си

21 август 2013 г. в 00:02
Последно: 20 август 2013 г. в 23:43

Не е необходимо да си велик учен, за да забележиш, че братята и сестрите имат повече различия, отколкото сходства.

Според някои експерти това в голяма степен се дължи на поредността на появяването им на бял свят.

През 1996 г. в своя книга американският учен Франк Сълоуей твърди, че редът на раждане влияе на основните черти на личността, като доброжелателност, добросъвестност, невротизъм и др.

Изследователят доказал, че на първородните деца е присъщ конформизмът, а следващите деца са склонни да отричат статуквото и по-активно проявяват творчески способности. Освен това Сълоуей твърди, че хората установяват по-близки връзки с хора извън семейството, които са от техния „ранг”, отколкото с братята и сестрите си.

През 2010 г. Даниел Екщайн и колегите му стигат до извода, че първородните деца постигат повече в живота. Единствените деца пък повече от останалите се стремят към успех. Средните са много общителни, а най-малките притежават ярко изразен стремеж към социализиране.

Що се отнася до професионалните интереси, то проучване през 2001 г. показва, че децата, които не са първородни, повече се интересуват от изкуство и работа на открито, а единствените деца предпочитат интелектуално насочената работа. Учените подчертават, че това не е вродено, а резултат от възпитанието на родителите.

Забелязано е още, че редът на раждане влияе и върху духа на съревнование. Първородните деца сякаш се стремят към такива ситуации, където пълномощията им се определят от други. Явно заради различното отношение на родителите в детството първите деца предпочитат установените норми, т.е. те се концертират върху решението на поставената задача. И обратното – следващите деца действат от желанието да демонстрират своята компетентност на другите.

Друго изследване показва, че първите деца имат склонност към господство над останалите, а следващите са просто по-общителни. Според експертите това е така, защото първородните деца изначално са по-малко самоуверени и напористи поради прекалената строгост на родителската опека и по-късно се опитват да наваксат пропуснатото и да отмъстят на света на униженията.

Проучване на канадски учени през 1998 г. на 1022 семейства показва, че първородните деца са по-консервативни, целеустремени и добросъвестни. Следващите родени деца в семейството се оценявали като по-непослушни, свободомислещи, но е трудно да ги накараш да се подчиняват.

Интересно е, че има разлика от оценката на характера вътре в семейството и извън него. Това е така, защото някои черти на личността може да не се проявят, докато човек не заживее самостоятелен живот, но пък ние се развиваме през целия си живот, като се приспособяваме към обстоятелствата – обществени и биологични.

Една от най-спорните области на изследвания, посветени на реда на раждане, е интелектът. Първородните деца обикновено набират повече точки на тестовете. Това е така, тъй като те получават най-много внимание от родителите.

Що се отнася до отношенията с противоположния пол, то през 2009 г. установено, че сексуалната ориентация на мъжете има отношение към броя на по-големите братя: всеки допълнителен по-голям брат увеличава вероятността от хомосексуалност с 33%. Причината е в това, че с всяка бременност при майката нараства имунитетът към антигена HY. Съответно антителата, които изработва организмът на майката към антигена HY, преодоляват плацентната бариера, попадат в мозъка на детето и така повлияват на сексуалната му ориентация.

Изведени са и други неочаквани резултати. Например първородните деца изпитват повече трудности с усвояването на захарта в кръвта и имат по-високо кръвно налягане. Следователно те са подложени на по-голям риск от свързани с метаболизма и сърдечносъдови заболявания в зряла възраст. Вероятно това се дължи на промените в матката по време на първата бременност.

Освен това първородните деца имат и по-висок риск от хранителни алергии. По неизяснени причини те са по-уязвими и пред високофункционалния аутизъм, или т.нар. синдром на Аспергера. Учените засега не знаят с какво е свързано това, дали с пауза по време на раждането, усложнения или имунни процеси. Засега е установена връзката единствено между честите бременности и аутизма.

Учените са установили и понижаване на риска от някои видове рак при децата (и в същото време увеличаване на риска от остра миелоидна левкемия) при по-малките деца. Вероятно първородните са подложени на по-голямо въздействие на естроген, което повишава риска от тези заболявания. Действително в пробите от пъпна връв при първа бременност нивото на естроген е по-високо.

Децата, които имат по-големи братя и сестри, по-често развиват симптоми на респираторни заболявания на 4-годишна възраст. Едно от възможните обяснения е, че тези деца са подложени на повече инфекции в ранна възраст.

Вижте още интересни статии от СРодители

Категории на статията:
Аз, човекът