Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
НАСА представи първите резултати от проверката на топлинния щит на кораба „Орион“, с който четирима астронавти осъществиха пътешествие около Луната.
Топлинният щит на космическия кораб „Орион“, използван по време на мисията „Артемида-2“ между 2 и 11 април, се е представил отлично въпреки някои първоначални опасения.
Резултатите от изследването на НАСА показват също, че корабът е извършил изключително точно приводняване в Тихия океан.
Въпреки че е бил изложен на температури от около 1650 градуса по Целзий при навлизането в атмосферата, топлинният щит в долната част на „Орион“ не е претърпял значителни повреди.
Това показват както снимките, направени скоро след завръщането му, така и последвалият анализ.
Запазената цялост на защитния екран е позволила на екипажа на мисията да се прибере у дома невредим.
Щетите по щита са значително по-малко в сравнение с тези при „Артемида-1“
Щитът се състои от титаниева основа, покрита със 186 блока от термоустойчивия материал Avcoat.
При навлизането в атмосферата през 2022 г. газове, уловени в структурата на щита, са се разширили от високите температури, откъсвайки парчета от покритието и намалявайки неговата ефективност.
Той е проектиран да защитава астронавтите от екстремните температури при навлизането на „Орион“ в атмосферата със скорост от близо 40 000 км/ч.
Някои експерти изразиха съмнения дали топлинният щит ще се справи със задачата си и дали животът на астронавтите няма да бъде изложен на риск.
В отговор НАСА промени траекторията на навлизане на кораба в атмосферата, което е спомогнало за намаляване на повредите по щита по време на „Артемида-2“.
Въпреки че в социалните мрежи се появиха спекулации, че повредите по „Орион“ изглеждат по-големи от очакваното, изследването на НАСА опровергава тези твърдения.
От космическата агенция съобщиха още, че ракетата-носител Space Launch System се е справила отлично с извеждането на „Орион“ в космоса.
Корабът се е приводнил в Тихия океан с висока точност – на 4,7 км от планираното място
Инженерите на НАСА уточниха, че скоростта на навлизане на „Орион“ в земната атмосфера е била 39 693 км/ч, макар предварителните изчисления да са предвиждали с 1,6 км/ч по-висока скорост.
Макар НАСА да използва тези резултати, за да заяви, че лунната програма „Артемида“ върви по план, някои съмнения остават.
Изстрелването на мисията „Артемида-3“ е планирано за 2027 г., когато в околоземна орбита трябва да се проведе тест на лунния спускаем модул.
Съществува обаче вероятност тази мисия да бъде отложена.
За 2028 г. са планирани мисиите „Артемида-4“ и „Артемида-5“, които предвиждат кацане на астронавти на лунната повърхност.
Все още обаче не е ясно дали дотогава ще бъдат готови новите скафандри, предназначени за работа на Луната.

