Пушенето на марихуана вече е човешко право в Мексико
Може ли пушенето на марихуана да се нарече човешко право? Няколко дни след като американският щат Охайо не прие предложението за легализиране на канабиса за отдих и забавление, Мексико пък реши, че пушенето на трева е фундаментално човешко право.
Върховният съд на Мексико отсъди, че забраната за консумация и култивиране на канабис за лична употреба нарушава човешкото право на свободно развитие на личността. Всъщност за момента отсъждането е в полза само на четирима души, които решили да заведат дела в съда. Но подобно решение най-вероятно ще доведе до пълна легализация.
„Това решение на Върховния съд в Мексико е необикновено по две причини“, казва Ханна Хетцер (Hannah Hetzer) от Американския алианс за политика спрямо наркотиците. „Първо, споровете са на основата на човешките права и второ, случва се в държава, която е страдала изключително много от войната срещу наркотиците.“
Вече няколко държави по света са преминали към по-облекчени закони за употребата на канабис, но никоя не го е направила от гледна точка на човешките права. Повечето – като Ирландия, която наскоро легализира употребата на хероин под надзор – цитират здравето, състраданието и финансовия аспект като основни причини.
Четири американски щата – Колорадо, Вашингтон, Аляска и Орегон – легализираха марихуаната за лична употреба и скоро се очаква този пример да бъде последван и от Канада. Легализирането на канабиса за медицинска употреба се разисква в Бразилия, Чили, Колумбия и Коста Рика.
„Наблюдаваме ново мислене спрямо законите за наркотиците“, казва Дейвид Нът (David Nutt) от Кралския колеж в Лондон. Нът е и бивш съветник по наркотиците в британското правителство. „Поне съществуват държави, които имат куража да си признаят, че войната срещу наркотиците е безсмислена и вреди повече, отколкото помага.“