Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Смяна на пола без операция: Момичета стават момчета на 12 години

23 септември 2015 г. в 15:00
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:24

Изследователи откриха в Доминиканската република невероятна общност от хора, при които децата се раждат момичета, а на 12 години се превръщат в момчета. В пубертета при тях се появяват мъжки полови признаци.

Историята за необичайните деца е влязла във филма на ВВС2 „Обратно броене към живот“ (Countdown to Life) на журналиста Майкъл Мозли. В него се разказва за вътреутробното развитие на човека, за това какви изменения претърпява ембрионът и как те влияят на неговия по-нататъшен живот.

Герой на филма е станал 24-годишен местен жител на име Джони. Хората, подобни на него, се наричали „геведосес“ (Guevedoces), което в превод ще рече „пенис на 12“. Джони, както и много от тях, бил възпитан като момиче, тъй като при раждането нямал ярко изразени полови органи. Чак в пубертета се формирал пенис.

Той казва, че преди се е наричал Фелисита и е ходил с рокля на училище, но никога не му е харесвало да се държи като момиче. Когато половата принадлежност на Джони станала очевидна, в училище започнали да му се подиграват. „Казваха ми, че съм дявол, наричаха ме и с други лоши думи и нямах избор, освен да се бия с тях“, цитира го BBC.

Още едно дете, които всички смятали за момиче, на име Карла, започнало да се превръща в момче на седем години. Изследователите решили да изяснят защо се случва това. Подобни опити са правени още през 70-ге години. Установено било, че цялата работа е в хромозомите.

Първите седмици след зачатието полът на ембриона не е определен – трябва да изминат около осем седмици, за да започнат да се формират половите органи. Ако жената е бременна с момче, ръководството по процеса на образуване на тестисите се извършва от Y-хромозомата. Те на свой ред започват да произвеждат хормона тестостерон и при зародиша се формират мъжки полови органи. При момичетата тези процеси се ръководят от Х-хромозомата. На 9-10-ата седмица при зародиша се формира полов член или клитор.

Изследването на децата геведоси установило, че при новородените има недостиг на ензим 5-алфа-редуктаза, който влияе на формирането на половите признаци. Затова изменението на тялото на тийнейджъра протича в преходната възраст – в периода на „хормонален взрив“. Поради активното отделяне на тестостерон при геведосите започват да се проявяват присъщите за техния пол признаци.

Мъжете, които са се родили „момичета“, впоследствие не се различават особено от тези, чиято полова принадлежност е била очевидна от самото раждане. Те могат да бъдат с по-нисък ръст, да имат по-малко изразена растителност на лицето, но това не влияе на способността им да водят нормален полов живот и да имат деца.

Въз основата на това изследване е разработен лекарственият препарат финастерид, който е предназначен за мъже, които с възрастта се сблъскват с аденом на простатата и оплешивяване.

Категории на статията:
Генетика