Учени подозират защо виждаме призраци
Причината за срещи с призраци в старинни къщи се обяснява с въздействието на плесенните гъби върху мозъка, твърдят американски учени.
Изследователите от университета „Кларксън“ (щата Ню Йорк) възнамеряват да проверят своята хипотеза из къщи по целия щат, в които според слуховете са виждани привидения.
Според учените къщите, където най-често се срещат призраци, се отличават със замърсяване на въздуха в помещенията, и тези явления са свързани преди всичко с токсичната плесен. Някои плесенни гъби предизвикват резки промени на настроението, пристъпи на гняв и изкривяване на възприятието на света.
Но ако връзката на плесените с алергиите и астмата е безспорна, то тяхното въздействие върху психиката все още е слабо изучено. Известно е например, че при мишките плесента Stachybotrys chartarum става причина за възпаление на мозъка, загуба на памет, а също с усилване на чувството за тревога.
За да изследват хипотезата за връзка между плесеновите гъби и призраците, проф. Шейн Роджърс (Shane Rogers) заедно със своите студенти започнал мониторинг на състоянието на въздуха в различни сгради на щата Ню Йорк, в които хората са наблюдавали паранормални явления.
Ученият решил да сравни проби на въздуха в тези къщи и в обикновени домове, за да провери доколко се отличава видовото разнообразие на плесените. Резултатите от изследването ще бъдат представени към края на това лято.
Изследователите вече са взели проби от въздуха в две къщи с „подозрителна“ репутация. Работещите в една от тях, която сега е ремонтирана като офисна сграда, разказват за странни шумове, движещи се предмети по рафтовете и масите, както и за изпитвано чувство на тревога, когато са там. Друга сграда (Музеят на изкуствата Ремингтън в Огденсбург) отдавна се слави като „къща с привидения“.
През ноември 2014 г. швейцарски неврофизиолози предложиха друго обяснение на паранормалните явления. Усещането за присъствие на незрими същества до човека (привидения, ангели или демони) те свързват с изкривяване на сензорно-моторните сигнали на мозъка.
Тези сигнали участват във формирането на самосъзнанието на човека, събират информация за неговите движения и положението на тялото в пространството.