Вържи светлината на възел

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Линията на силовото магнитно поле на възела трилистник е показава в оранжево. Тя е затворена в тор (лилаво), покрит от магнитно поле (синьо).
© Hridesh Kedia et al.
Антония Михайлова

Нови и доста необичайни решения на уравненията на Максуел е получил международен екип учени, които смятат, че те може да се реализират на практика. А подобно нещо дори е трудно да си представим.

Американски, полски и испански учени начело с Хридеш Кедиа от Чикагския университет са открили напълно ново решение на уравненията на Максуел.

То позволява да се създадат торични възли (възли на повърхността на тор) от светлинни лъчи. Освен това едно от представените решения включва линии на магнитно поле с възел трилистник около тора, ориентиран перпендикулярно спрямо разпространението на светлината (виж илюстрацията).

С движението на светлината такъв възел ще се изкривява, но през цялото време ще съхрани особеностите на възела трилистник. Линиите на електричното поле имат същата структура, както и линиите на магнитното поле, но са обърнати спрямо оста на разпространение с ъгъл, който зависи от параметрите на самия възел.

Други решения на уравненията на Максуел дават линии на поле, описващи взаимосвързаните пръстени и дори петлистен възел (Соломонов възел, или Соломонов печат):

Изследователите смятат, че такива възли за светлината може да се реализират в лаборатория с помощта на Гаусови снопове – създавани при изучаването на възможностите за пренос на орбиталния ъглов момент.

Ако това предположение е вярно, такива възли може да получат редица научни приложения. Физиците вече са изследвали теоретичните възможности на използването на Гаусови снопове за създаването на капан за свръхстудени атоми и разработката на толкова необичайни форми на светлинни възли е способна да открие в тази област нови възможности.

© Hridesh Kedia et al.

Принципно, ако се „изстрелят” такива възли в плазма или квантова течност, може да се създадат възелоподобни образувания в тези видове материи.

Отчет за изследването е публикуван в сп. Physical Review Letters, а с кратката му версия можете да се запознаете тук.

Източник: Physicsworld

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори