Загадка: подводен монолит прилича на камък от Стоунхендж

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

Снимките са направени от гмуркачите, а на тях се виждат откритият монолит и някои детайли по него. © Lodolo et al/Journal of Archaeological Science: Reports
Димитър Димитров

Сицилия, Италия. Археолози са открили енигматичен монолит, който тежи 15 тона и наподобява камъните от съоръжението Стоунхендж.

Възрастта му е поне 10 000 години и чрез него учените ще могат да разберат повече за нивото на развитие на древните средиземноморски цивилизации.

Археолозите са били озадачени след откритието, но обясняват, че не е възможно монолитът да е придобил такава форма чрез естествени процеси – със сигурност това е дело на човешка ръка.

„Не съществуват такива естествени процеси, които биха могли да изваят камъка така“, казват Зви Бен-Авраам (Zvi Ben-Avraham) от Института за естествени науки към университета в Тел Авив и Емануеле Лодоло (Emanuele Lodolo) от Националния институт за океанография и експериментална геофизика в Триест, Италия. Откритието им е публикувано в списанието Journal of Archaeological Science.

В момента монолитът е счупен на две. Иначе има правилна форма и три дупки, които минават през средата. Най-интересната част е размерът на камъка – обработването, местенето и поставянето на толкова огромно нещо биха изисквали доста време и усилия.

Но как е попаднал монолитът във водата? Е, преди 10 000 години крайбрежието на Сицилия изглеждало доста по-различно. Огромният камък е открит на място, което по онова време е било остров – част от Сицилианския канал.

Идвал краят на ледниковия период и с повишаването на температурите се повишило и нивото на водата. Външният вид на цялата околност бил променен. Островът потъвал бавно, но сигурно, докато накрая се озовал изцяло под вода.

Все още не е ясно дали монолитът е бил част от структура. Изглежда доста вероятно и на археолозите тепърва им предстои да правят открития в тази местност.

„Почти всичко, което знаем за праисторическите култури, идва от останки на сушата. Само че много от ранните цивилизации са се заселвали в крайбрежните райони, които сега се намират под вода“, обяснява Лодоло. „Ако искаме да проследим произхода на средиземноморските цивилизации, ще трябва да се фокусираме върху водата.“

ZME Science

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Археология

Коментарите са затворени.

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори