3D визуализация разкри неизвестни скални рисунки в Алтай
Неизвестни скални рисунки са открити във високопланинското плато Укок в Алтай благодарение на технология за 3D визуализация, широко използвана в археолозите във Франция, разказал акад. Вячеслав Молодин, цитиран от РИА Новости.
В Новосибирския държавен университет тази седмица се провежда научно-практически семинар, посветен на използването на технологиите за триизмерно изображение в археологията, представени от учени от Франция.
„Създадената лаборатория е предшествана от наши съвместни работи, по-конкретно на платото Укок в Алтай. Тази методика е изпробвана на паметници на наскалното изкуство. Например на Укок са открити някои сюжети, които не сме фиксирали с традиционни методи“, разказал Молодин, като уточнил, че технологията позволила дори да се намерят изображения, които учените не са виждали преди.
„Това са изображения на животни, преди всичко коне. Най-забележителното е, че тези изображения са изпълнени в маниер, който е характерен за изкуството на късния палеолит. Възрастта може да е 14-12 хил. години. Днес това е един от най-древните пунктове на територията на Централна Азия с такива рисунки“, казва академикът.
Триизмерната технология за изображения в археологията се заключава в изследване, регистрация и възпроизвеждане на получените изображения за зрителите. Технологията е особено важна за древните произведения на изкуството, добавят от френска страна.