Рисунки от времето на фараоните откриха на дъното на река Нил
По време на подводна експедиция по река Нил археолози откриха рисунки, изобразяващи египетски фараони от XIX и VI век пр.н.е., както и йероглифи.
Те са били наводнени по време на строителството на хидроелектрическия комплекс Асуан през XX век.
Изследователите планират да създадат 3D модели на тези обекти, съобщава Live Science.
В периода 1960-1970 г. в Египет, близо до важния за древните египтяни град Асуан, е построен Асуанският водноелектрически комплекс. Тогава специалисти на ЮНЕСКО са регистрирали и преместили голям брой археологически находки от района.
Много артефакти обаче не са могли да бъдат спасени и са останали под вода.
И сега екип от специалисти е направил подводна експедиция, чиято цел е била да открие и опише артефактите, запазени под водата. В бъдеще направените снимки и видеа ще помогнат на учените да създават 3D модели на обектите.
Експертите са успяли да намерят издълбани в камък изображения на Аменхотеп III, който е царувал в периода 1388-1351 г. пр.н.е. д., Тутмос IV, който е бил фараон от приблизително през 1397-1388 г. пр. н. е., на Псаметих II, който ръководи страната приблизително около 595-589 г. пр. н. е. д., както и Априя, чието царуване е през 589-567 г. пр.н.е. д.
Издълбаните изображения са добре запазени. Експертите са успели да намерят и издълбани йероглифи.
Асуан е най-южният град на Египет и е разположен на брега на река Нил. Тук се е добивал гранитът, използван при строителството на пирамидите.
Около града се намират и каменоломните за червен гранит, в които са се изсичали обелиските и колосалните статуи за целия Древен Египет.
Учените предполагат, че египтяните са възнамерявали да транспортират камъните с изображения в друга част на страната.
Възможно е те да са били част от храмове – например от Абу Симбел, където има четири 21-метрови статуи на фараон Рамзес II.